W okresie jesienno-zimowym o przeziębienie nietrudno. Na szczęście, zanim sięgniemy po leki, możemy wspomóc się niezawodnym przepisem na miksturę, która stawiała na nogi nasze mamy i babcie. Wystarczą do niej tylko trzy składniki, które każdy powinien znaleźć w swoim domu.

Mleko, miód i czosnek – jaki jest ich fenomen?

Każdy z wymienionych składników jest źródłem witamin. Mleko jest bogactwem witamin, które wspomagają układ odpornościowy. Należy do nich między innymi witamina A, która zabezpiecza układ oddechowy przed zbieraniem bakterii i wirusów. Dodatkowo, mleko pełne jest witaminy B oraz cynku, które odpowiadają za właściwe funkcjonowanie organizmu.

Czosnek natomiast jest naturalnym antybiotykiem, który dzięki znajdującym się w nim związkom flawonidowym, aminikwasom, witaminom, solom mineralnym, a także mikroelementom, hamuje rozwój bakterii oraz zwalcza infekcję.

Miód, podobnie jak czosnek, także posiada właściwości bakteriobójcze. Dodatkowo jest skarbnicą mikroelementów takich jak: potas, chlor, fosfor, magnez, wapń, żelazo, molibden, mangan i kobalt) i witaminy: A, B1, B2, B6, B12, C, kwas foliowy, pantotenowy i biotynę.

Jak przyrządzić napój z mleka, miodu i czosnku?

Składniki

  • 250 ml mleka
  • łyżki miodu
  • ząbek czosnku
  • masło

Przygotowania rozpoczynamy od podgrzania mleka. Kiedy mleko będzie już gorące dodajemy do niego łyżkę miodu, masło i rozgnieciony ząbek czosnku. Mieszamy i wypijamy gorącą. Stosujemy 3x dziennie.