Jeśli spotkamy obcego psa, którego szczególnie chcemy pogłaskać, koniecznie trzeba zapytać jego właściciela o wyrażenie zgody. Jeśli właściciel nie będzie miał nic przeciwko, to ukucnij niedaleko psa, ale w bezpiecznej odległości.

Zamiast najpierw dotykać psa, wysuń w jego kierunku rękę i poczekaj. Jeśli zwierzak zbliży się do niej i zacznie ją obwąchiwać, to będzie to sygnał, że jest zainteresowany kontaktem. Jeśli jednak pies nie zareaguje na nas, a nawet zacznie się oddalać, wtedy nie możemy go zmuszać do kontaktu.

Zawsze powinniśmy uważne obserwować reakcje psów. Każdy czworonóg jest inny i nie można z góry zakładać, że pozytywnie odpowie na nasz dotyk. Wcale nie jest prawdą, że „wszystkie psy lubią głaskanie”.

Trzeba też pamiętać, że są miejsca na psim ciele, których nie powinniśmy dotykać i go po nich głaskać. Większość psów nie lubi, gdy dotyka się jego ogon, łapy czy czubek głowy. Najbezpieczniejsze miejsca u większości psów to kark, brzuch, miejsce pod brodą oraz wewnętrzna strona przednich nóg.

Warto też wiedzieć, kiedy lepiej nie nawiązywać kontaktu z psem. Nie dotykajmy psa i nie głaszczmy go zwłaszcza, gdy je. Powinniśmy dać spokój psu, jeśli coś go boli, ponieważ jest wtedy bardziej drażliwy, oraz w czasie kiedy odpoczywa.

Bardzo wiele psów, ale i innych zwierząt, źle reaguje na osoby będące pod wpływem alkoholu. Pijani ludzie są dla czworonogów podejrzani. Ich ruchy są nieskoordynowane i nieprzewidywalne, mowa staje się bełkotliwa i zmienia się nawet zapach człowieka będącego pod wpływem procentów.

Przypomnij sobie o… TAKIEJ REAKCJI NIKT SIĘ NIE SPODZIEWAŁ. PIES CZEKAŁ NA NIEGO PRZEZ 2 LATA [VIDEO]

Jak informował portal Życie: KSIĄŻĘ ANDRZEJ PO RAZ KOLEJNY UKARANY ZA SWOJĄ PRZESZŁOŚĆ. KRÓLOWA ELŻBIETA II ZAKAZAŁA MU IMPREZY URODZINOWEJ

Portal Życie pisał również o… 27 GRUDNIA DODATKOWYM DNIEM WOLNYM DLA NIEKTÓRYCH POLAKÓW. KTO BĘDZIE MIAŁ DŁUŻSZĄ PRZERWĘ ŚWIĄTECZNĄ