Pobyt pracownika w sanatorium nierzadko trwa nawet kilka tygodni. Okazuje się jednak, że wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że nie każda forma wyjazdu leczniczego może odbywać się w ramach zwolnienia lekarskiego. W takim przypadku koniecznie będzie wykorzystanie urlopu wypoczynkowego. Sprawdź, w jakich przypadkach możliwe jest uzyskanie L4!

Aktualnie wyróżnić można dwa rodzaje wyjazdów leczniczych: do szpitala uzdrowiskowego lub do sanatorium. Skierowanie do tego typu placówek otrzymuje się zarówno za pośrednictwem ZUS, jak i NFZ. Okazuje się, że kwestia rozliczenia nieobecności w pracy zależy od miejsca, w którym odbyło się leczenie. W przypadku wyjazdu pracownika do sanatorium uzdrowiskowego lub na turnus rehabilitacyjny w sanatorium wymagane jest wzięcie urlopu. Zwykle w tym celu wykorzystywany jest urlop wypoczynkowy, jednak w niektórych przypadkach koniecznością może być urlop bezpłatny. Podobnie wygląda sytuacja jeśli rodzic wyjeżdża do sanatorium jako opiekun dziecka. Nie przysługuje wtedy zwolnienie lekarskie z tytułu opieki nad dzieckiem.

Kiedy możliwy jest wyjazd na zwolnieniu lekarskim?

Według informacji na portalu Bezprawnik.pl w niektórych przypadkach istnieje możliwość wyjazdu pracownika do sanatorium w ramach zwolnienia lekarskiego. Dzieje się tak, kiedy pacjent skierowany jest na rehabilitację w ramach prewencji rentowej ZUS. Nie musi wtedy wykorzystywać urlopu wypoczynkowego, a co więcej przysługuje mu 70% wynagrodzenia. Aby taki wyjazd mógł się odbyć pracownik musi być zagrożony utratą zdolności do pracy z perspektywą jej odzyskania po odbyciu terapii. Dodatkowo trzeba spełnić co najmniej jeden z warunków: posiadać ubezpieczenie w ZUS lub pobierać zasiłek chorobowy, świadczenie rehabilitacyjne czy rentę okresową z tytułu niezdolności do pracy.

Pobyt w uzdrowisku na zwolnieniu lekarskim

Pacjent zawsze otrzyma zwolnienie lekarskie jeśli zostanie skierowany do szpitala uzdrowiskowego. Podobnie jest w przypadku uczestników turnusu rehabilitacyjnego w szpitalu uzdrowiskowym. Osoby, które otrzymały propozycję takiego wyjazdu z powodu schorzeń powstałych w czasie pracy lub w trakcie dojazdu do miejsca pracy dodatkowo otrzymają zasiłek chorobowy w wysokości 100% wynagrodzenia.

Wyjazd nauczyciela do sanatorium

Sprawa wyjazdu do sanatorium wygląda zupełnie inaczej w przypadku nauczycieli, gdyż mają oni z góry ustalone dni wolne od pracy. Z tego względu jeśli wyjazd przypadnie w trakcie roku szkolnego nie będą mogli ubiegać się o płatny urlop, jak w przypadku innych zawodów. Mają oni jednak inne rozwiązania. Pierwsze z nich to bezpłatny urlop, a drugie urlop na poratowanie zdrowia. To jednorazowe zwolnienie przyznawane na maksymalnie rok czasu. Jeśli urlop nie zostanie w pełni wykorzystany, to następny będzie można wziąć dopiero rok od zakończenia poprzedniego.

Szukasz pomysłu na wycieczkę? Zachęcamy do przeczytania artykułu: PLANUJESZ URLOP NA JESIEŃ? PODPOWIADAMY, GDZIE WARTO POJECHAĆ!

Coraz więcej turystów w Czarnobylu! Więcej pisaliśmy o tym tutaj: STREFA WYKLUCZENIA PRZYCIĄGA TURYSTÓW. W TYM ROKU POBILI REKORD

Patrycja Hampelska