W związku z tym wielu Polaków zastanawia się, czy podczas wigilijnej kolacji za oknem zobaczymy biały puch. Synoptycy już mają swoje prognozy dotyczące pogody na Wigilię 2024.

Wigilia 2024. Czy w tym roku święta będą białe?

Przygotowania do świąt Bożego Narodzenia są już w pełni. W sklepach i mediach widać coraz więcej produktów i reklam nawiązujących do tego magicznego okresu. Niestety, sytuacja pogodowa nie napawa optymizmem. Zamiast białego puchu, niemal w całej Polsce występuje spore zachmurzenie oraz przelotne opady deszczu.

Grudzień rozpoczął się podobnie jak listopad – z temperaturami, które, mimo że są nieco niższe, wciąż przekraczają zero stopni Celsjusza. To sprawia, że śnieg, który spadł w niektórych regionach, błyskawicznie znika. Istnieje więc duże prawdopodobieństwo, że taka aura utrzyma się aż do 24 grudnia. Dla wielu osób to rozczarowująca prognoza, ale być może magiczny klimat świąt uda się stworzyć w inny sposób.

Białe święta w Polsce to marzenie wielu z nas, jednak rzeczywistość pokazuje, że śnieg w Wigilię staje się coraz rzadszym zjawiskiem. Ekspert Grzegorz Walijewski z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej zwraca uwagę, że w ciągu ostatnich 30 lat aura podczas Wigilii była raczej jesienna.

Zmiany klimatyczne a Wigilia

Śnieg w Wigilię był obecny w Polsce mniej więcej do 2005 roku. Od tego czasu z roku na rok zauważalny jest spadek liczby dni z białym puchem. W niektórych latach, jak 2015 czy 2020, pokrywa śnieżna była praktycznie nieobecna, nawet w górach. Takie zmiany mogą być związane z globalnym ociepleniem oraz lokalnymi zjawiskami pogodowymi.

Jakie są prognozy na Wigilię 2024? Choć na razie trudno przewidzieć, czy w tym roku będziemy mogli cieszyć się śniegiem, jedno jest pewne: warto obserwować prognozy i przygotować się na różne scenariusze.

Dodatnie temperatury w Wigilię. Co mówią prognozy?

Według ekspertów z serwisu dobrapogoda24.pl, tegoroczne święta Bożego Narodzenia w Polsce mogą obfitować w dodatnie temperatury. Prognoza na okres między 19 a 26 grudnia wskazuje na średnią anomalię temperatury, która ma być wyraźnie powyżej normy wieloletniej. Termometry w większości regionów mają wskazywać 1-2 st. C, co oznacza, że nie możemy liczyć na siarczysty mróz ani na trwałą pokrywę śnieżną, z wyjątkiem gór oraz lokalnych obszarów podgórskich.

Pogoda w trakcie świąt

W dniach 24-26 grudnia Polska znajdzie się w strefie między wyżami a skrajem pola niżowego, co może przynieść zmienne warunki atmosferyczne. Eksperci przewidują jedynie lokalne opady – deszczu, deszczu ze śniegiem oraz śniegu, który jednak nie powinien się długo utrzymywać. Warto jednak pamiętać, że są to prognozy długoterminowe i mogą ulec zmianie w miarę zbliżania się terminu świąt.

Zerknij: Z życia wzięte. "Postanowiła dać nauczkę swojej synowej": Sprzedała swoją część mieszkania, w którym mieszkała rodzina jej syna

To też może cię zainteresować: Sylwester TVP z zagranicznymi gwiazdami. Padły konkretne nazwiska