Nie chodzi tutaj tylko o kosztowności, jak biżuteria, czy Srebrna zastawa, lecz przedmioty codziennego użytku, o których nikt w czasie PRL nie myślał jak o przyszłych pożądanych przez kolekcjonerów unikatach.
Książki z czasów PRL poszukiwane przez kolekcjonerów
Różnego rodzaju przedmioty z czasów PRL, jak meble zachowane w dobrym stanie, sprzęty, bibeloty, czy pieniądze, jeśli zachowane są w należycie dobrym stanie i spełniają konkretne warunki, mogą stać się źródłem znacznego zastrzyku gotówki, gdy zdecydujemy się na sprzedaż w kręgach kolekcjonerskich.
Wielu z nas, sięgając pamięcią do czasów dzieciństwa, widzi przed oczami charakterystyczne grafiki, kształty i kolory, które kojarzą się z różnymi etapami dzieciństwa i dorastania.
Dobrym przykładem przedmiotów z czasów PRL są podręczniki szkolne, które przechodziły z roku na rok w ręce młodszego rodzeństwa. Sporo można zarobić na sprzedaży dobrze zachowanego "Elementarza", autorstwa Mariana Falskiego, który pamiętają wszyscy uczęszczający do podstawówki w czasie PRL.
Wyświetl ten post na Instagramie
Pamiętamy też podręcznik do nauki literek "Litery" i do nauki czytania "Nauka czytania" Ewy i Feliksa Przyłubskich, a nasze mamy i babcie z pewnością kojarzą niektóre z najpopularniejszych wśród kolekcjonerów poradników.
Wyświetl ten post na Instagramie
Portal "o2" przedstawia konkretne czynniki determinujące wartość danego egzemplarza. Unikalności nadają wszelkie podpisy lub dedykacje sporządzone przez autora, ilość wydanych egzemplarzy, czy rok wydania. Te z pierwszego wydania są cenniejsze od późniejszych dodruków.
Przykładem mogą być książki z graficzną oprawą Jana Marcina Szancera, których ilustracje ozdabiały tomiki wierszy Jana Brzechwy, baśnie Andersena oraz opowieści autorów takich jak Swift, Puszkin i Nesbitt. Ceny tych publikacji w zależności od stanu i wydania wahają się od 60 do nawet 200 złotych.- czytamy w tabloidzie.
"Pan Samochodzik", jako biała edycja, olsztyńskiego wydawnictwa "Pojezierze", to jeden z najbardziej poszukiwanych zbiorów powieści Zbigniewa Nienackiego.
Zerknij: Joanna Opozda przeżyła chwile grozy. Spacer po lesie mógł się skończyć ponuro
Nie przegap: Michał Szpak nagle podniósł głos. Reszta jurorów nie mogła uwierzyć w to, co zobaczyli