Wizyta Papieża Polaka nie tylko silnie wpłynęła na duchowe odrodzenie rodaków. Stała się inspiracją dla przyszłych wojowników o wolność w innych częściach imperium wroga.

16 października 1978 roku 58-letniego kardynała Karola Wojtyłę z Krakowa wybrano jako pierwszego od stuleci papieża, który nie pochodził z Włoch. To mogło przerazić ówczesnych prześladowców Polski, zarówno za jej granicami, jak i tych, którzy działali na jej terenie.

Wspomnienia pierwszej wizyty duszpasterskiej, która na nowo tchnęła w naród Ducha Świętego

Wizyta papieża w 1979 roku symbolizowała kamyk rozpoczynający lawinę zmian sytuacji geopolitycznej nie tylko Europy Wschodniej Środkowej, ale całego świata.

Nowy papież zdecydował się uhonorować swojego poprzednika św. Pawła VI i odbył wizyty duszpasterskie poza granicami Włoch. Ówczesny reżim działający w Polsce z niechęcią wyraził zgodę na papieską wizytę w kraju.

W lipcu 1979 roku stanął przed tłumami mieszkańców Warszawy, Gniezna, Częstochowy, Kalwarii Zebrzydowskiej. Nie mogło Go zabraknąć też w Jego rodzinnym mieście Wadowicach, byłym niemieckim obozie koncentracyjnym Auschwitz-Birkenau, Nowym Targu i mieście, które było jego siedzibą diecezjalną — Krakowie.

W minioną środę Papież Franciszek wspomniał rocznicę pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II na polskie ziemie. Jak przyznał, ta wyjątkowa wizyta duszpasterska tchnęła w polski naród nową nadzieję, wiarę i zainspirowała do waleczności w sprawie wolności.

- W tych dniach obchodzicie rocznicę pierwszej podróży apostolskiej świętego Jana Pawła II do ojczyzny oraz jego modlitwy do ducha świętego, aby zstąpił i odnowił oblicze ziemi, waszej ziemi – i zostało ono odnowione. [...] Odzyskaliście wolność. Nie zapominajcie, że wolność, która pochodzi od ducha, nie jest "zachętą do hołdowania ciału", jak mówi święty Paweł, lecz zobowiązaniem do wzrastania w prawdzie objawionej przez Chrystusa i do jej obrony wobec świata — wybrzmiało z ambony papieskiej.

Zerknij: Aleksander Kwaśniewski idzie do szpitala. Potwierdził informacje o stanie zdrowia

Nie przegap: Z życia wzięte. "Byliśmy małżeństwem przez 28 lat": Nie spodziewałam się, że mój mąż zrobi mi coś takiego