Dobra wiadomość dla emerytów i rencistów dorabiających do swoich świadczeń! Od czerwca ZUS podwyższa limity, dzięki czemu można będzie dorobić więcej bez ryzyka zawieszenia lub zmniejszenia emerytury.


W Polsce wiele osób pobierających emeryturę lub rentę decyduje się na dodatkową pracę, aby poprawić swoją sytuację finansową. W najbliższym czasie, wszyscy, którzy to robią, będą mieli powody do zadowolenia. Od czerwca 2024 roku, limity zarobków, do których można dorabiać bez obaw o utratę części świadczenia, zostaną podwyższone.


Zmiany w limitach dorabiania: co trzeba wiedzieć?


Prawo pozwala wszystkim emerytom, którzy osiągnęli powszechny wiek emerytalny (60 lat dla kobiet i 65 dla mężczyzn), na dodatkowe zarobki bez ryzyka zawieszenia lub zmniejszenia emerytury. Jednak osoby młodsze, które pobierają wcześniejszą emeryturę lub rentę, muszą pamiętać o obowiązujących limitach zarobków.


Limity te zależą od przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej za poprzedni kwartał i są aktualizowane co trzy miesiące: w marcu, czerwcu, wrześniu i grudniu. Obecnie, limity wynoszą:

  • Pełne świadczenie jest wypłacane, jeśli dodatkowe dochody nie przekraczają 70% przeciętnego wynagrodzenia.

  • Świadczenie jest zmniejszane proporcjonalnie, jeśli dochody mieszczą się między 70% a 130% przeciętnego wynagrodzenia.

  • Świadczenie jest zawieszane, jeśli dochody przekraczają 130% przeciętnego wynagrodzenia.


Nowe Limity od Czerwca 2024

Od 1 czerwca 2024 roku limity te wzrosną ze względu na wzrost przeciętnego wynagrodzenia z 7 540 zł w IV kwartale 2023 roku do 8 147 zł w I kwartale 2024 roku. Oznacza to, że:

Limit zarobków, do którego można dorabiać bez ryzyka zmniejszenia świadczenia, wyniesie 5 703 zł.

Maksymalna kwota, jaką emeryci będą mogli dorobić bez ryzyka zawieszenia świadczenia, wzrośnie do 10 591 zł.

Co to oznacza dla emerytów?


Podwyższenie limitów dorabiania to doskonała wiadomość dla wszystkich, którzy chcą dorobić do emerytury lub renty. Dzięki tym zmianom, emeryci i renciści będą mogli uzyskać dodatkowe środki na życie, nie martwiąc się o to, że ZUS zmniejszy lub zawiesi ich świadczenia.


Warto być na bieżąco z informacjami na temat tych zmian, aby móc skorzystać z nowych możliwości i planować swoje finanse w sposób bardziej elastyczny i korzystny.


To też może cię zainteresować: Kajra przerwała milczenie. Po raz pierwszy po zwolnieniu mówi o TVP

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Z życia wzięte. "Ojczym wyrzuca mnie z domu rodziców": Moja własna matka z jakiegoś powodu jest po jego stronie