Uwaga! "Latające kleszcze" atakują! Co to jest strzyżak sarni i jak się przed nim chronić?
Sezon na spacery w lesie i parki w pełni rozkręcony, a wraz z nim powracają niechciane owady. O ile kleszcze stały się już niemal codziennością, to o strzyżakach sarnich ("latających kleszczach") wiele osób wciąż nie wie. Te pasożyty, choć mniej znane, mogą być równie uciążliwe i niebezpieczne.


Czym jest strzyżak sarni?


Strzyżak sarni (łac. Lipoptena cervina), potocznie nazywany "latającym kleszczem", to owad przypominający kleszcza, ale znacznie od niego większy. Posiada trzy pary nóg i skrzydła, które traci po znalezieniu żywiciela. Pasożyt ten żyje na sierści saren i jeleni, żywiąc się ich krwią. Samice strzyżaków rodzą żywe larwy, które przekształcają się w poczwarki, a następnie w dorosłe osobniki.


Dlaczego ugryzienie strzyżaka jest niebezpieczne?


Ukąszenie strzyżaka może być bardzo bolesne i powodować swędzenie, a nawet reakcje alergiczne. W miejscu ukąszenia powstaje swędząca grudka, która może utrzymywać się nawet do roku! W niektórych przypadkach dochodzi do wtórnych reakcji alergicznych - silnie swędzących zmian skórnych utrzymujących się przez kilka miesięcy.


Jak odróżnić strzyżaka od kleszcza?


Strzyżak sarni jest znacznie większy od kleszcza i posiada 3 pary nóg oraz skrzydła (które traci po ugryzieniu). Kleszcz natomiast ma 8 nóg i nie posiada skrzydeł.


Jak chronić się przed strzyżakami?

  • Unikaj terenów leśnych, gdzie występują sarny i jelenie - główne żywiciele strzyżaków.

  • Jeśli wybierasz się do lasu, zakładaj jasne ubrania, które mniej wabią owady.

  • Zakrywaj całe ciało ubraniem, aby utrudnić strzyżakom dostęp do skóry.

  • Stosuj repelenty na bazie DEET lub iKARYDINU - spryskaj nimi skórę i ubranie.

  • Po powrocie z lasu dokładnie obejrzyj swoje ciało i ubranie pod kątem obecności owadów.


Dodatkowe wskazówki:


  • Szczyt aktywności strzyżaków przypada na okres od maja do września.

  • W szczególnie uciążliwych miejscach można rozważyć zastosowanie moskitiery na twarz.

  • W przypadku ugryzienia przez strzyżaka należy zastosować preparat łagodzący swędzenie i obserwować miejsce ukąszenia.

  • Jeśli pojawią się objawy reakcji alergicznej, skonsultuj się z lekarzem.Pamiętaj! Lato to nie tylko czas relaksu na łonie natury, ale również okres wzmożonej aktywności owadów, które mogą przenosić groźne choroby. Stosując odpowiednie środki ochrony, możesz zminimalizować ryzyko uciążliwych ukąszeń i uchronić się przed poważnymi konsekwencjami.


To też może cię zainteresować: Z życia wzięte. "Szłam ulicą i spotkałam kobietę z psem": Szła i przeklinała, postanowiłam z nią porozmawiać

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Skandal miłosny lat 60. i 70.: Fanki Seweryna terroryzowały Sipińską i Krajewskiego. Czy to one uniemożliwiły ślub Sipińskiej i Krajewskiego