Wyjęła chleb z torby, odłamała pół bochenka i rzuciła go psu. Pies natychmiast zjadł ten prosty przysmak. A potem poszedł za kobietą. Była to pulchna kobieta, prosto ubrana. Miała na sobie zielone kalosze, a nie buty, ponieważ błoto w wiosce jest bardzo powszechne.

Kobieta zobaczyła, że ją obserwuję. Zaczęła głośno karcić psa. "Dlaczego za mną łazisz? Przywiązałeś się do mnie i chodzisz w kółko!"

Pies spojrzał na mnie swoimi niebieskimi oczami, wzruszająco, był przyzwyczajony do karcenia i nie bał się, a gruba, kobieta w kaloszach nadal przeklinała. "Nie wystarczy mieć psa! Ktoś dorzucił też kota. A teraz te leniwe bestie trzeba nakarmić. Żadna emerytura nie wystarcza na wykarmienie dwóch darmozjadów!"

Kobieta głośno przeklinała, chciała porozmawiać i uzyskać odpowiedź na pytanie: po co jej darmozjady? Jaki to ma sens? Czym jest egzystencja?

Kobieta zadała to filozoficzne pytanie w prostych słowach. Jaki jest na przykład pożytek z psa? Krowa daje mleko. A co robi pies? Dlaczego dała mu schronienie i nakarmiła go?

Odpowiedziałam, że być może pies ją chroni. Przed wrogami zewnętrznymi i wewnętrznymi. Dlatego szczeka. Dlatego przyszedł. Kobieta nawet otworzyła szeroko oczy, ta myśl nigdy nie przyszła jej do głowy. On ją chroni! Rzeczywiście, złodzieje włamali się do domu sąsiadów, ale nie do niej. A co to są wrogowie wewnętrzni? Kim oni są? Chodzi i szepcze różne rzeczy. Czy to wróg wewnętrzny?

- A tak w ogóle, z którego jesteś roku? Odpowiedziałam: "Z sześćdziesiątego dziewiątego". Kobieta roześmiała się, rozłożyła ręce na boki i położyła torbę na ziemi. Powiedziała: "Jesteś młodą dziewczyną! Ja jestem z pięćdziesiątego trzeciego!".

Wtedy otworzyłam szeroko oczy. Ponieważ kobieta wyglądała na nie więcej niż pięćdziesiąt. Rumieniec na jej gładkiej twarzy. Gęste brwi, duże, brązowe oczy, potężna, silna kobieta w kwiecie wieku. I powiedziałam: "Widzisz się w lustrze? Wyglądasz wspaniale. Jesteś jak bujna róża, myślałam, że jesteś w moim wieku! Może to nagroda za twoją dobroć, za twoich darmozjadów?".

Kobieta zarumieniła się jeszcze bardziej. Spojrzała na psa. Zastanowiła się nad tym. Przestała się złościć. Powiedziała, że wychowywała dzieci swojej siostry. Odeszła wcześnie, więc musiała zabrać dzieci. Ale teraz są już dorosłe i dobrze im się żyje w stolicy. Odwiedzają ją ze swoimi dziećmi. "A co, naprawdę dobrze wyglądam?"

"Niesamowicie!" - odpowiedziałam szczerze. Kobieta natychmiast zaprosiła mnie do siebie, abym kontynuowała tę filozoficzną rozmowę, ale musiałam iść dalej i pożegnałyśmy się serdecznie. Pies spojrzał na mnie niebieskimi oczami, wszystko dobrze zrozumiał.

Kobieta szła, pięknie, choć w kaloszach w błocie, niosąc ciężką torbę. Nie była stara, piękna kobieta, można było się w niej zakochać.

Czasem te "darmozjady" nas chronią. Nie pozwalają nam zamienić się w starców. I dają nam siłę, by prowadzić gospodarstwo domowe i stabilnie chodzić w błocie... Błoto wyschnie. Trawa i liście życia zazielenią się. Bo Ten, który jest na górze, dba też o nas, zsyłając nam ciepło i jedzenie.

My też jesteśmy potrzebni. Czasami nie wiemy, jak jesteśmy potrzebni. Kto nas potrzebuje i dlaczego...

Zerknij: Sensacja. Wielki powrót Krystyny Jandy. Aktorka triumfuje

O tym się mówi: Kondolencje płyną z całego świata. Nie żyje znany aktor