Magnesy na lodówce to element dekoracyjny obecny w wielu domach. Stanowią one pamiątki z wakacji, prezentują lokalne specjały, dzieła sztuki lub po prostu rozśmieszają zabawnymi obrazkami. Z pozoru niewinne, mogą jednak kryć w sobie niebezpieczeństwo.


Naukowcy ostrzegają, że magnesy na lodówce mogą negatywnie wpływać na działanie urządzeń elektrycznych, w tym lodówek. Pole magnetyczne generowane przez te małe przedmioty może zakłócać pracę elektroniki, prowadząc do:


Wzrostu zużycia prądu: Magnesy mogą zakłócać działanie termostatu lodówki, co skutkuje częstszym włączaniem i wyłączaniem sprężarki, a tym samym zwiększonym poborem energii.
Skrócenia żywotności urządzenia: Długotrwałe działanie silnego pola magnetycznego może przyspieszyć zużycie się komponentów elektronicznych w lodówce, prowadząc do jej awarii.

Zaburzeń w działaniu innych urządzeń: Silne magnesy mogą również zakłócać pracę innych urządzeń elektrycznych znajdujących się w pobliżu lodówki, np. mikrofalówek, telewizorów czy routerów Wi-Fi.

Chociaż magnesy na lodówce zazwyczaj nie stanowią bezpośredniego zagrożenia, warto ograniczyć ich liczbę i umieścić je w bezpiecznej odległości od elektroniki. Zamiast przyczepiać je do samej lodówki, można wykorzystać tablicę magnetyczną lub specjalny organizer.

To też może cię zainteresować: Z życia wzięte. "Syn podstępem pozbył się matki" : Od kiedy umieścił ją w domu opieki, świat stracił dla niej kolory

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Życie za kratkami. Jak wygląda codzienność w polskich więzieniach