Jak podaje portal "Wirtualna Polska", do wyciku doszło w znajdującej się na terenie Niemiec elektrowni atomowej Isar II. Komunikat w tej sprawie wydała już Państwowa Agencja Atomistyki. Czy Polacy mają powody do obaw?

Wyciek w niemieckiej elektrowni jądrowej

W poniedziałek niemiecki resort środowiska poinformował o wycieku, do jakiego miało dojść w elektrowni jądrowej Isar II, która znajduje się w południowej części Niemiec. Jest to jedna z trzech działających na ten moment elektrowni atomowych u naszych zachodnich sąsiadów. Operator obiektu przekazał, że wyciek nie stanowi zagrożenia, ale wymaga naprawy.

Naprawa miałaby potrwać tydzień i przez ten czas konieczny będzie postój. Prace planowane są na październik. Warto przypomnieć, że Niemcy zakładali wyłączenie elektrowni jądrowych do końca tego roku, jednak, z uwagi na kryzys energetyczny w Europie, obiekty zostaną czynne także po 31 grudnia 2022 roku.

Elektrownia jądrowa Iskar II/YouTube @Bayerischer Rundfunk
Elektrownia jądrowa Iskar II/YouTube @Bayerischer Rundfunk
Elektrownia jądrowa Iskar II/YouTube @Bayerischer Rundfunk

Państwowa Agencja Atomistyki wydała komunikat

Państwowa Agencja Atomistyki w Polsce odniosła się do incydentu w niemieckiej elektrowni jądrowej. Wydany przez instytucję komunikat wskazuje, że Polacy nie mają powodów do obaw, bo wydarzenia w bawarskim obiekcie jądrowym, nie stwarzają dla nas zagrożenia.

"W Polsce nie ma zagrożenia radiologicznego po incydencie w elektrowni jądrowej Isar II w Niemczech. Sytuacja radiacyjna w kraju jest w normie. Niemiecki dozór jądrowy potwierdził PAA, że incydent ten nie ma wpływu na bezpieczeństwo" - można przeczytać na oficjalnej stronie Państwowej Agencji Atomistyki i w mediach społecznościowych wydany w poniedziałek.

Także we wtorkowym komunikacie możemy przeczytać, że aparatura nie wykryła wzrostu promieniowania.

Uspokoił was komunikat Państwowej Agencji Atomistyki?

To też może cię zainteresować: Sebastian Karpiel-Bułecka w szczerym wyznaniu. "Przez rok nie mogłem nabrać do końca powietrza do płuc". Co się stało

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Dzieci księcia Williama pojawiły się na ostatnim pożegnaniu królowej Elżbiety II. To trudne chwile dla George'a i Charlotte

O tym się mówi:Agata i Andrzej Duda żegnają królową Elżbietę II. Ramię w ramię z Bidenami, stają się hitem zagranicznej stacji telewizyjnej. O co chodzi