Jak podaje portal "O2", z przygotowanego przez Unię Europejską raportu wynika, że aż 2/3 kontynentu europejskiego zagrożone jest suszą. Raport Globalnego Obserwatorium Susz informuje o tym, że na ten moment aż 47 proc. Europy znajduje się w stanie "ostrzegawczym". Niestety niebawem odsetek ten może się zwiększyć o dodatkowe 17 proc. Niestety problem ten nie ominął również naszego kraju. Gdzie jest najgorzej?

Susza mocno daje się nam we znaki

W ostatnich tygodniach, z różnych obszarów Europy docierają do nas informacje o suszy, która zmienia największe rzeki kontynentu w strumyki, płonęły również lasy w Hiszpanii, Francji, Włoszech, a nawet w Czechach i Niemczech.

Wysychające rzeki/YouTube @4 strefy tajemnic
Wysychające rzeki/YouTube @4 strefy tajemnic
Wysychające rzeki/YouTube @4 strefy tajemnic

Raport Globalnego Obserwatorium Susz wskazuje, że aż 2/3 Europy zagrożone jest suszą, która w negatywny sposób odbije się choćby na wysokości plonów i kolejnych tragicznych w skutkach pożarach. Eksperci przygotowujący raport wskazują, że ostatni raz tak trudną sytuację mieliśmy do czynienia 500 lat temu, a sytuacja pogarsza się z roku na rok.

Niedobór wody w rzekach to nie tylko dramat dla rzecznych ekosystemów, ale także dla przemysłu elektrowni wodnych. Zauważono tu spadek wytwarzanej energii średnio o 20 procent. Najgorsza sytuacja panuje obecnie we: Francji, Włoszech, Portugalii, Hiszpanii, Niemczech, Holandii, Belgii, Luksemburgu, Rumunii, Węgrzech, Ukrainie, Mołdawii, Irlandii, Wielkiej Brytanii, a także na północy Serbii.

Wysychające rzeki/YouTube @4 strefy tajemnic
Wysychające rzeki/YouTube @4 strefy tajemnic
Wysychające rzeki/YouTube @4 strefy tajemnic

Niestety negatywne zmiany nie ominęły również Polski. W naszym kraju najgorsza sytuacja panuje na zachodzie. Nie wykluczone, że fala upałów była jednym z czynników, jakie przyczyniły się do tragedii na Odrze, gdzie do tej pory wyłowiono aż 150 ton śniętych ryb.

A jak sytuacja hydrologiczna wygląda u was?

To też może cię zainteresować: Widzisz na wyświetlaczu ten numer telefonu nie odbieraj. Urzędnicy ostrzagają

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Szczerość dzieci bywa kłopotliwa. Ta matka przekonała się o tym na własnej skórze. Po słowach córki chciała się zapaść pod ziemię

O tym się mówi: Jarosława Jakimowicza po raz kolejny poniosło. Jego zachowanie wywołało w sieci burzę. Poszło o pochówek dzieci nienarodzonych