Jak podaje portal "Polski Obserwator", Polacy pozbywają się banknótów, które jeszcze w tym roku zostaną wycofane z obrotu. Od 1 października banknoty będzie można wymienić tylko w jednym kraju. Poznajcie szczegóły!

Polacy pozbywają się tych banknotów

Polacy masowo pozbywają się funtów o nominała 20 i 50, które przestaną być środkiem płatniczym już niebawem. Ostatnim dniem, kiedy będzie można nimi płacić, jest 30 września bieżącego roku. Od 1 października banknoty te, będzie można wymienić tylko na terenie Wielkiej Brytani (w bankach i placówkach pocztowych).

Z danych szacunkowych wynika, że w obiegu w dalszym ciągu pozostaje nawet 300 milionów banknotów 20-funtowych, a także 160 milionów tych o nominale 50 funtów. Z dniem 1 października zostaną zastąpione przez banknoty wykonane z polimeru.

Banknot 20-funtowy/YouTube @Marcin Kryński
Banknot 20-funtowy/YouTube @Marcin Kryński
Banknot 20-funtowy/YouTube @Marcin Kryński

Gdzie wymienić banknoty?

Możliwości wymiany 20- i 50-funtowych banknotów jest kilka. Jeśli jesteśmy w Polsce, bez problemu wymienimy je w kantorach. Dla Polaków przebywających w Wielkiej Brytanii, opcji wymiany jest znacznie więcej.

Możemy je zdeponować w brytyjskim banku, a w razie potrzeb wybrać z bankomatu nowe banknoty polimerowe. Banknoty przyjmowane są również w placówkach pocztowych na terenie Wielkiej Brytanii.

Przedstawiciele Banku Anglii wskazują, że banknoty polimerowe są znacznie trwalsze niż te papierowe. Ich dodatkową zaletą jest również fakt, że zdecydowanie trudniej jest je podrobić.

Co ciekawe, Narodowy Bank Polski także wydał banknot polimerowy. Miało to miejsce 5 sierpnia 2014 roku. Banknot ten miał nominał 20 zł i został wydany celem upamiętnienia setnej rocznicy powstania Legionów Polskich.

Polski banknot polimerowy/banknoty24.pl
Polski banknot polimerowy/banknoty24.pl
Polski banknot polimerowy/banknoty24.pl

Macie w swoim domu wspomniane banknoty?

To też może cię zainteresować: Zwolennicy Krzysztofa Jackowskiego nie mają wątpliwości. Jasnowidz z Człuchowa przewidział to, czego jesteśmy teraz świadkami

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Relacje pracowników jednego ze szpitali w Polsce, wywołały spore poruszenie. Dyrekcja odpiera stawiane przez personel zarzuty

O tym się mówi: Noworodek znaleziony w komodzie wystawionej na śmietnik. Trwa policyjne śledztwo