Jak podaje portal "Inn Poland", specjaliści przestrzegają Polaków przed kolejnym oszustwem. Tym razem oszuści podszywają się pod najpopularniejszy serwis aukcyjny w naszym kraju. Podszywając się pod markę Allegro Lokalnie, próbują wyłudzić od Polaków wrażliwe dane, które umożliwią im dostęp do konta bankowego. Co powinno zwrócić naszą uwagę?

Oszustwo "na Allegro"

Raport stworzony przez specjalistów z Naukowej i Akademickiej Sieci Komputerowej (dalej: NASK), wskazuje mechanizm działania oszustów. Wystawiają oni na platformie Allegro Lokalnie ofertę, która stanowi swoistą przynętę. Wchodząc w interakcję z potencjalną ofiarą, wysyłają do niej wiadomości w czacie.

Od tego momentu otrzymujemy linki do sfałszowanej oferty. Nieprawdziwe są również panele logowania do allegro, a także bankowości internetowej. W ten sposób oszuści mogą wejść w posiadanie naszych danych i konta.

Oszustwa w internecie źródło YouTube
Oszustwa w internecie źródło YouTube
Oszustwa w internecie źródło YouTube

Na to zwróć uwagę

Niestety oszuści zadbali o szczegóły i otwierane przez nas linki do złudzenia przypominają te autentyczne. Niewprawne oko może nie wyłapać tego, co odróżnia fałszywy adres od prawdziwego. NASK wskazuje, że w adresie allegrolokalnie.pl nie znajduje się podwójna litera "l", ale znak specjalny (tzw. unicode).

Aby upewnić się, że nie mamy do czynienia z oszustwem, warto wpisać ręcznie przysłany link do wyszukiwarki. Jeśli strona nam się nie wczyta, możemy być praktycznie pewni, że padliśmy ofiarą oszustwa.

Inne oszustwa

Oszuści wykorzystują także sytuację wokół węgla i trudności z jego zakupem. Portal "Inn Poland" wskazuje, że funkcjonuje strona internetowa, na której można kupić węgiel spółki Węglokoks Kraj. Prezes tej spółki, Grzegorz Wacławek stanowczo zaprzecza, że prowadzi sprzedaż przez internet.

Prezes spółki zgłosił sprawę organom ścigania. Na ten moment fałszywa strona jest już niedostępna. Nie wiadomo jednak, jak wiele innych, nadal działa. Stąd służby proszą, o kierowanie się zasadą ograniczonego zaufania. Przed dokonaniem zapłaty, warto upewnić się, że podana w witrynie firma faktycznie świadczy takie usługi.

Oszust/YouTube @David Klein
Oszust/YouTube @David Klein
Oszust/YouTube @David Klein

Spotkaliście się już z próbą oszustwa "na allegro"?

To też może cię zainteresować: Sytuacja na Odrze jest bardzo poważna. Premier oferuje nagrodę za wskazanie sprawcy

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Joanna Koroniewska opublikowała zdjęcie ze starszą córką. Janina obchodzi 13. urodziny. Fani aktorki są pewni tego, do kogo podobna jest nastolatka

O tym się mówi: Koszmarny finał plażowania. Zerwany parasol stał się przyczyną nieszczęścia. Kobiety nie dało się uratować