Jak informuje portal "WNP", tylko w ubiegłym kwartale oszuści podjęli 1800 prób wyłudzenia za pośrednictwem telefonu. W wyniku ich działań Polacy stracili w tym czasie 598 tysięcy złotych. Biuro Informacji Kredytowej (dalej: BIK) ostrzega, chwila nieuwagi może nas naprawdę słono kosztować.

BIK ostrzega Polaków

BIK prowadzi monitoring telefonicznej aktywności oszustów, którzy próbują podszywać się pod znane firmy lub instytucje publiczne. Tylko w ostatnim kwartale liczba takich prób przekroczyła 1800, co przyniosło przestępcą 598 tys. zł. Niestety skala zjawiska może być znacznie większa, bo wiele z takich prób nie jest raportowana.

Eksperci wskazują, że oszuści dzwonią pod przypadkowe numery telefonów, które pozyskują głównie z wycieków danych. Niestety połączenia przychodzące wyświetlają się jako faktyczne numery dostawców usług, czy też instytucji bankowych. Wykorzystując socjotechniki, a także element zaskoczenia, oszuści próbują wyłudzić wrażliwe dane, pozwalające im na dostęp do konta ofiary.

Telefon/YouTube @TVP3 Rzeszów
Telefon/YouTube @TVP3 Rzeszów
Telefon/YouTube @TVP3 Rzeszów

Ważny apel

BIK apeluje do wszystkich, aby we wszelkich kontaktach telefonicznych stosować się do jednej prostej zasady - ograniczonego zaufania do dzwoniącego. Szef bezpieczeństwa BIK Andrzej Karpiński wskazuje, że jeśli nie spodziewamy się telefonu z danej instytucji, albo jeśli cokolwiek wyda nam się podejrzane, najlepiej jest się po prostu rozłączyć.

Warto sprawdzić, czy połączenie było wykonane faktycznie z podanej przez dzwoniącego firmy lub instytucji. W tym celu wystarczy zadzownić na infolinię, której numer znajdziemy na oficjalnej stronie danego organu.

Należy też pamiętać, że pracownicy banków nigdy nie proszą nas o to, aby podać login i hasło do bankowości elektronicznej. Nie proszą również o podanie pełnych danych widniejących na naszej karcie (mowa o jej numerze, dacie ważności i kodzie CVV2/CVC2).

Oszuści/YouTube @David Klein
Oszuści/YouTube @David Klein
Oszuści/YouTube @David Klein

Kolejnym krokiem, który zapewni nam bezpieczeństwo, jest nie oddzwanianie na nieznane nam numery telefonu. Może bowiem okazać się, że takie połączenie będzie nas słono kosztowało, bo zostanie przekierowane do jednego z egzotycznych krajów.

Spotkaliście się z próbą podobnego wyłudzenia?

To też może cię zainteresować: To największy wąż w Polsce. Gdzie możemy się na niego natknąć i czy powinniśmy obawiać się tego spotkania

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Ostatni czas nie był najłatwiejszy dla Tatiany Okupnik. Gwiazda wyznała szczerą prawdę

O tym się mówi: Na jaw wyszły fakty dotyczące ślubu pary prezydenckiej. Wiadomo, jak wyglądała ceremonia zaślubin Agaty Dudy i Andrzeja Dudy. Sami czytali czytania