Jak przypomina portal "Interia", Wąż Eskulapa jest największym gatunkiem, jaki możemy spotkać na terenie naszego kraju. Gatunek ten może osiągnąć długość nawet 2 metrów. Można go spotkać wędrując bieszczadzkimi szlakami. Jego długość budzi lęk, ale czy faktycznie jest się czego obawiać?

Największy wąż w Polsce

Wąż Eskulapa zaliczany jest do największych i najdłuższych węży występujących nie tylko w Polsce, ale także w Europie Środkowej. Ze względu na małą tolerancję do nadmiernie wysokich temperatur, można się na niego natknąć głównie w godzinach porannych lub późnym wieczorem - wówczas jego aktywność jest największa.

Można go spotkać na bieszczadzkich szlakach, choć jako gatunek, który przystosował się do życia w przestrzeni przekształconej przez człowieka, zdarza się, że można go znaleźć także w zabudowaniach ogrodowych lub samym ogrodzie.

Dorosłe osobniki mogą dorastać do nawet 2 metrów! Ciało Węża Eskulapa pokryte jest łuskami w odcieniach brązu, czasem brązu i zieleni, a nawet oliwkowej żółci. Zawsze mają metaliczny połysk.

Czy Wąż Eskulapa jest dla człowieka niebezpieczny

Głównymi składnikami diety Węża Eskulapa są gryzonie (także szczury), pisklęta i ptaki o mniejszych rozmiarach, a także inne węże. Wąż Eskulapa jest dusicielem i zabija swoje ofiary oplatając je swoim umięśnionym ciałem. Nie jest jadowity, co oznacza, że nie musimy się obawiać spotkania z nim.

Należy pamiętać, że ten gatunek węża jest w naszym kraju objęty ścisłą ochroną. Wężowi Eskulapa grozi wyginięcie i każdy osobnik jest na wagę złota.

Wąż Eskulapa nie jest jedynym gatunkiem węża, jakiego możemy spotkać w naszym kraju. Poza tym gigantem znajdziemy również Gniewosza Plamistego, Zaskrońca, a także Żmiję Zygzakowatą - ta ostatnia jest gatunkiem jadowitym i jej ukąszenie wymaga podania surowicy.

Żmija Zygzakowata/YouTube @Pogórzanin
Żmija Zygzakowata/YouTube @Pogórzanin
Żmija Zygzakowata/YouTube @Pogórzanin

Mieliście okazję spotkać, któregoś z występujących w Polsce węży? Jak wspominacie to spotkanie?

To też możę cię zainteresować: Lista zamkniętych kąpielisk coraz dłuższa. Źle jest nie tylko na Bałtyku. Wszystkiemu winny zakwit sinic

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Szczere wyznanie Mai Staśko. Dlaczego zdecydowała się na udział w kontrowersyjnych zawodach

O tym się mówi: Fani Lionela Messiego kompletnie zaskoczeni decyzją jury „France Football”. Argentyński piłkarz nie ma szans na Złotą Piłkę. W Internecie zawrzało