Teraz rządy w Europie wprowadzają w swoich krajach narrację mającą na celu przyzwyczajenie społeczeństwa i przywyknięcie do myśli, że przerwy w dostawach prądu i blackout jest czymś normalnym. Trzeba jednak pamiętać, że ten proceder nie był i nigdy nie powinien być odebrany jako coś normalnego.

Analitycy tłumaczą, czym jest blackout. Tak się dzieje w wielu krajach. Do czego nas chcą przyzwyczaić?

Władze Nadrenii-Północnej Westfalii emitują spot przygotowujący ludzi do podstaw zachowania podczas blackoutu. Czy powinniśmy przechodzić nad tym do porządku dziennego? Eksperci z elektrowni twierdzą, że blackout jest wynikiem różnych czynników, ale najbardziej prawdopodobny scenariusz wyłączenia prądu w całych miastach jest zbieg kilku awarii naraz. Nijak to się ma do tego, co rozpoczęła niemiecka telewizja. Czy to znaczy, że należy się spodziewać niespodziewanej awarii w kilku miejscach naraz?

Zauważmy, że gdy zgasną światła w całym mieście, a zapadnie zmrok, tylko posiadacze latarek i świec, oraz naładowanych telefonów komórkowych będą w stanie oświetlić sobie otoczenie. W ciemności, gdy jesteśmy przyzwyczajeni do tego, że jest jasno nawet nocą, może dojść do licznych, bezkarnych przestępstw, plądrowania cudzego mienia i ogólnego chaosu.

Efekty "zielonego ładu" Unii Europejskiej

Czy rządy już teraz wiedzą o mających wystąpić nagłych i nieplanowanych awariach? Tłumaczy analityk Bartłomiej Jabrzyk - Nie można wykluczyć natomiast zimowych przerw w dostępności prądu występujących na ograniczonym obszarze. Jeśli ziściłby się czarny scenariusz braków węgla opałowego dla gospodarstw domowych, zdesperowani mieszkańcy będą dogrzewać się najszybszym i najtańszym inwestycyjnie (wystarczy konwektor za kilkadziesiąt czy kilkaset złotych) źródłem ciepła - prądem. Stare przeciążone lokalne sieci przesyłowe mogą masowo odmawiać posłuszeństwa, powodując lokalne blackouty - wyjaśnia sugerując, że zapowiadane od dawna przez jasnowidzów i alchemików dni ciemności będą naszą winą.


źródło: YouTube/szef połączonych sztabów

Co o tym sądzicie?

O tym się mówi: On ma 64, a ona 25 lat. Znany aktor cieszy się związkiem z 39 lat młodszą pięknością. Jak razem wyglądają

Zerknij tutaj: Polacy mają się przygotować. Synoptycy uprzedzają przed gwałtownym załamaniem pogody