Nie da się ukryć, że czerwcowa inflacja pobiła wszelkie rekordy i jest najwyższa od 1997 roku – w tej chwili oscyluje na poziomie 15,6 procent i wielu ekspertów przekonuje, że wkrótce będziemy mieli do czynienia z tzw. stagflacją. Zgodnie z zapowiedziami prezesa NBP, Adama Glapińskiego ta liczba może zejść do standardowego poziomu kilku procent dopiero za dwa lata.

Trudno jednak spodziewać się tego, że podobne prognozy faktycznie się zrealizują, gdy jeszcze kilka miesięcy temu Glapiński przekonywał, że najwyższy poziom inflacji, jaki zobaczymy w tym roku to 4 procent.

Kto sprawił, że w Polsce mamy rekordową od 25 lat inflację? Jeden z finansistów pokazuje palcem winnego tej sytuacji. Czy faktycznie ma rację?

Największy spadek wartości pieniądza w XXI wieku w Polsce odnotowujemy właśnie teraz. Ostatni raz tak wysoki wskaźnik miał miejsce w marcu 1997 roku, gdy inflacja osiągnęła poziom 16,6 procent. Od tamtego czas aż do dziś żadna frakcja polityczna nie odnotowała takiego spadku wartości pieniądza i dodruku banknotów jak obecnie.

Do sprawy odniósł się na Twitterze finansista Michał Przybylak, który przeanalizował dane gospodarcze z ostatnich kilkudziesięciu lat. Dowiedzieliśmy się, że największa inflacja konsumencka w wolnej Polsce miała miejsce na przełomie 1989 i 1990 roku. Wówczas miała miejsce tzw. hiperinflacja.

- Przez 25 lat wszystkie rządy pracowały na to, żebyśmy mieli stabilne ceny, niską inflację i tani kredyt. Aż przyszedł PiS i to wszystko zniszczył - napisał na Twitterze zbulwersowany finansista, cytowany przez O2.

Jak informował portal "Życie News": MILIONOM POLAKÓW W PORTFELACH ZOSTAJĄ NĘDZNE GROSZE. WZROST CEN NIE MA ZAMIARU WYHAMOWAĆ. CZERWCOWA INFLACJA NIE NAPAWA OPTYMIZMEM. CO BĘDZIE DALEJ

Przypomnij sobie: MEGHAN MARKLE ZNÓW NA USTACH WSZYSTKICH. ŻONA KSIĘCIA HARRY’EGO MIAŁA SKOMPROMITOWAĆ SWOJEGO MĘŻA JUŻ W LONDYNIE. WYKAZAŁA SIĘ SPORĄ LEKKOMYŚLNOŚCIĄ

Portal "Życie News" pisał również: SANDRA KUBICKA MA POWAŻNY ORZECH DO ZGRYZIENIA. MAMA NAGLE STAŁA SIĘ WŁASNĄ KONKURENCJĄ DLA MODELKI. GWIAZDA OBAWIA SIĘ O PRZYSZŁOŚĆ SWOJEGO BIZNESU

W ostatnich dniach pisaliśmy także o: SYNOPTYCY NIE MAJĄ ŻADNYCH WĄTPLIWOŚCI, ŻE POGODA W NADCHODZĄCYM TYGODNIU OSTRO NAMIESZA W POLSCE. CZEKAJĄ NAS SROGIE UPAŁY, ALE TEŻ BURZE Z GRADEM