Media obiegła informacja o konieczności zrobienia zapasów preparatu, który ma za zadanie regulowanie ilości męskiego hormonu w organizmie.

Kolejny lek znika z aptek w całej Polsce. Wstrzymano dostawy do hurtowni

Przeznaczony jest on zarówno dla kobiet jak i mężczyzn, lecz podawany jest w różnych celach. Jak donosi Poradnik Zdrowie, Androcur niemieckiej firmy Bayer jest hormonalnym lekiem, wydawanym jedynie na receptę, obejmuje go także refundacja.

Według opisu producenta substancją czynną w tym leku jest octan cyproteronu hamujący aktywność męskich hormonów płciowych androgenów, jakie także w określonej ilości występują w organizmach kobiet.

Podawany jest on w przypadku pań z powodu różnych wskazań, na przykład przy łysieniu androgenowym lub androgenizacji. Mężczyźni natomiast mają lek podawany wówczas, gdy występuje potrzeba zniwelowania popędu płciowego ze względu na niebezpieczne dewiacje.

Antyandrogeny to wytypowana grupa leków i związków, które ograniczają poziom lub funkcjonowanie hormonów androgenowych w organizmie człowieka. Stany chorobowe, w których ma to znaczenie, obejmują zespół policystycznych jajników, hirsutyzm, trądzik, łagodny przerost gruczołu krokowego i nowotwory związane z układem hormonalnym, takie jak rak prostaty.

Tak więc media obiegła informacja, że tego właśnie leku zabraknąć ma w aptekach aż do sierpnia bieżącego roku. Nie będzie dostępnych opakowań 50 i 20-sztukowych.

O tym się mówi: Smutne wieści ze świata szlagierów sprzed lat. Odszedł wykonawca słynnego hitu dawnych dyskotek

Zerknij: Mało kto zdaje sobie sprawę z poważnych konsekwencji zdrowotnych pewnych zachowań. Lekarze biją na alarm