Jak podaje portal "Daily Mail", Unia Europejska dała Ukrainie i Mołdawii zielone światło w kwestii ich przystąpienia do wspólnoty. Informację tę przekazała Usrusla von der Leyen, która ubrana była w barwy Ukrainy.

Mołdawia i Ukraina z szansą na bycie w Unii

Unia Europejska nadała Mołdawii i Ukrainie status kandydata do wspólnoty. Eksperci wskazują, że zmiana dotychczasowej polityki UE i rozszerzenie jej granic na wschód, to konsekwencja rosyjskiej agresji na Ukrainę i zmiany w patrzeniu na kwestie bezpieczeństwa całej Europy.

Wniosek o przystąpienie do Unii Europejskiej, Ukraina złożyła zaledwie 4 dni po tym, jak rosyjsie wojska przystąpiły do ataków. Później z podobnym wniosekiem zwróciły się do UE Mołdawia oraz Gruzja, które obawiają się, że Rosja powtórzy w ich przypadku ukraiński scenariusz.

"Ukraina wyraźnie zademonstrowała apiracje i determinację do tego, aby sprostać europejskim wartościom i standardom" - mówiła w Brukseli Ursula von der Leyen, dodając, że Ukraińcy są gotowi umierać, by móc spełnić swój "europejski sen". W trakcie swojego wystąpienia Przewodnicząca Parlamentu Europejskiego miała na sobie strój w barwach Ukrainy.

Swoje poparcie dla decyzji o nadaniu statusu kandydata Ukrainie, wyrazili przywódcy Niemiec, Francji i Włoch, którzy w czwartek przebywali z wizytą w Kijowie. Kancelerz Niemiec Olaf Scholz podkreślił, że "Ukraina należy do europejskiej rodziny".

Warto przypomnieć, że przed oficjalnym przystąpieniem do UE, zarówno Mołdawia, jak i Ukraina, będą musiały spełnić postawione przed nimi wymagania. W 1999 roku podobny status został nadany Turcji, jednak nie zakończył się sukcesem. Miejmy nadzieję, że w przypadku Mołdawii i Ukrainy będzie inaczej.

Co sądzicie o decyzji UE?

To też może cię zainteresować: Wiemy już, kto może zastąpić Władimira Putina na stanowisku. Sytuacja na Kremlu zmienia się o 180 stopni. Na liście kandydatów jedno nazwisko zaskoczy

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Poruszające sceny na opolskim festiwalu. Córki Witolda Paszta nie były w stanie opanować wzruszenia

O tym się mówi: Jarosław Kaczyński obchodzi 73. urodziny. Prezes PiS otrzymał życzenia także od Platformy Obywatelskiej