Nie da się ukryć, że kwestia podniesienia wieku emerytalnego zawsze wiąże się z dużymi kontrowersjami. Zdaniem wielu specjalistów z zakresu ekonomii pułap przejścia osoby pracującej na emeryturę powinien zostać zdecydowanie zwiększony, gdyż sytuacja demograficzna naszego kraju jest coraz trudniejsza.

Nie jest jednak tajemnicą, że ten, kto odważy się wprowadzić nowe widełki wiekowe do przejścia w stan zawodowego spoczynku musi liczyć się z potężnymi politycznymi konsekwencjami i utratą potężnej liczby wyborców. Czy da się jednak zjeść ciastko i mieć ciastko? Pojawiają się alternatywne pomysły na wprowadzenie zmian bez szkody dla wieku emerytalnego. Jak to możliwe?

Przejście na emeryturę zależne od stanu zdrowia?

Jak przekonuje dr Antoni Kołek, prezes zarządu Instytutu Emerytalnego podniesienie wieku emerytalnego wkrótce może okazać się konieczne. Dziś, aby przejść na emeryturę musimy osiągnąć 60 lat (kobiety) i 65 lat (mężczyźni). Jednak coraz częściej mówi się publicznie o przymusie zmian. Zgodnie z prognozami Instytutu Emerytalnego liczba nowych Polaków będzie malała w zastraszającym tempie. Do 2050 roku aż jedna trzecia naszego społeczeństwa będą to osoby po 65 roku życia.

Populacja naszego kraju ma też zmniejszyć się o kilka milionów i najpewniej do 2080 roku osiągnie 30.3 mln osób. Wzrost liczby osób niepracujących, a spadek liczby obywateli w wieku produkcyjnym oznacza przy obecnym systemie zastępowalności pokoleń w procesie emerytalnym tylko kłopoty.

Dr Kołek zaproponował rozwiązanie tej sytuacji, która może pomóc w tym problemie – chodzi o indywidualne podejście do emeryta pod względem jego dalszej zdolności do pracy, czyli indywidualny wiek emerytalny. Podstawą byłaby tutaj ocena stanu zdrowia.

- Nie interesuje nas to, że moglibyśmy dalej pracować, tylko po prostu mamy wiek emerytalny, przechodzimy na emeryturę, a jeżeli chcemy i mamy taką możliwość do dalej pracujemy – przekonuje.

Czy to dobre rozwiązanie?

Emerytura/YouTube @Radio Maryja

Jak informował portal "Życie News": ZNAKI ZODIAKU POTRAFIĄ W BEZPOŚREDNI SPOSÓB KSZTAŁTOWAĆ NASZ CHARAKTER. CZAS, W KTÓRYM PRZYSZLIŚMY NA ŚWIAT MA KLUCZOWE ZNACZENIE DLA NASZEGO ŻYCIA

Przypomnij sobie: DROŻYZNA W POLSCE SZALEJE CORAZ BARDZIEJ. SYTUACJA FINANSOWA POLAKÓW POGARSZA SIĘ CORAZ BARDZIEJ. WKRÓTCE CZEKA NAS INFLACJA NA POZIOMIE 20 PROCENT

Portal "Życie News" pisał również: LEKARZE NA PORODÓWCE NIE MOGLI UWIERZYĆ, ILE DZIECI ZNAJDUJE SIĘ W BRZUCHU KOBIETY! TO NAPRAWDĘ MNOGA CIĄŻA! REAKCJA OJCA GROMADKI JEST BEZCENNA

W ostatnich dniach pisaliśmy także o: PEWNA PANNA MŁODA MOCNO WYŚMIANA PRZEZ INTERNAUTÓW. WSZYSTKO ZA SPRAWĄ SPEKTAKULARNEJ SUKNI ŚLUBNEJ. KREACJA WYJĄTKOWO NIE SPODOBAŁA SIĘ KOMENTUJĄCYM