Od wielu lat nieustannie z ust ekspertów z całego świata padają ostrzeżenia na temat zbliżającej się katastrofy klimatycznej. Mimo podjętych działań nadal nie osiągnęliśmy takich efektów, aby całkowicie odwlec od społeczności widmo niebezpiecznych zjawisk atmosferycznych.

Pogoda zawsze była kapryśna, ale teraz jest to o wiele częstsze

- Ocieplanie się klimatu całej planety oznacza, że tej energii w systemie będzie coraz więcej i ona gdzieś musi znaleźć ujście i znajduje w ekstremalnych zjawiskach pogodowych – zaznacza ekspert z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej – Dawid Biernacik podczas rozmowy z portalem Interia.

Jak dodaje klimatolog, do powstania groźnych zjawisk dochodzi wtedy, kiedy stykają się ze sobą różne masy powietrza. Okazuje się, że takie sytuacje bardzo często zdarzają się właśnie w Europie Środkowej.

Musimy nauczyć się obserwować pogodę

Co więcej, ekspert zaznaczył, że nieprawdą jest, iż we wcześniejszych latach pogoda była o wiele stabilniejsza i w ogóle nie dochodziło do lokalnych podtopień czy niezwykle silnych wichur. Dodał jednak, że faktycznie musimy się przygotować, że takie zjawiska będą pojawiać się o wiele częściej niż dotychczas.

Podobnego zdania jest także doktor Tomasz Rożek, który zaznacza, że niebawem mroźne zimy będą rzadkością, a niezwykle wysokie temperatury w lato będą uciążliwe szczególnie dla mieszkańców miast. Specjalista ostrzega, że coraz częściej będziemy mieć także do czynienia z niezwykle gwałtownymi i silnymi zjawiskami.

Nie pozostaje zatem nic innego, jak być niezwykle czujnym i z uwagą obserwować pogodę, szczególnie wtedy, kiedy jesteśmy poza domem.

JAK INFORMOWAŁ PORTAL „ŻYCIE”: ŚWIAT CZEKA NA TO OD WIELU TYGODNI. WIADOMO, CZY UDA SIĘ DOPROWADZIĆ DO SPOTKANIA PUTINA Z PREZYDENTEM UKRAINY. ROZMOWA MIĘDZY POLITYKAMI KLUCZOWA

JAK INFORMOWAŁ RÓWNIEŻ PORTAL INFORMACYJNY „ŻYCIE”: ANNA RUSOWICZ NA ŻYCIOWYM ZAKRĘCIE. WOKALISTKA ZASUGEROWAŁA, ŻE W JEJ MAŁŻEŃSTWIE NIE DZIEJE SIĘ DOBRZE. CZY ARTYSTKA BĘDZIE RATOWAĆ ZWIĄZEK DLA SYNA

PORTAL "ŻYCIE" PISAŁ RÓWNIEŻ O: ZACZYNALI OD REALITY SHOW, A PÓŹNIEJ TRAFILI DO POLSKIEJ POLITYKI. LISTA ZNANYCH PARLAMENTARZYSTÓW I SAMORZĄDOWCÓW, KTÓRZY ZACZYNALI W TV JEST DŁUGA

PRZYPOMNIJ SOBIE: TO JUŻ OFICJALNE. PIERWSZA KOBIETA - DOWÓDCA ARMII UKRAIŃSKIEJ ZOSTAŁA PRZEDSTAWIONA ŚWIATU. OBYWATELE UKRAINY NIEZMIERNIE DUMNI