Prezydent Władimir Putin jest „przestępcą wojennym”, który odpowiada za „ludobójstwo” na terenie Ukrainy, mimo to Unia Europejska nie ma prawa odnowić „zwykłych transakcji” z Federacją Rosyjską, tak długo jak trzyma się władzy – oznajmił w rozmowie z zagranicznymi mediami szef rządu Polski Mateusz Morawiecki.

Mateusz Morawiecki w gorzkich słowach mówił o rządzie Władimira Putina

„Ta Rosja jest totalitarna, nacjonalistyczna, imperialna, Rosja chce odtworzyć imperium rosyjskie i państwo modelu postsowieckiego. „Nie widzimy okoliczności, w których nastanie odwrót do normalnego biznesu. Tracą życie kobiety i dzieci. Rosja dopuszcza się ludobójstwa na Ukraińcach i zbrodni wojennych. Nie z tym reżimem” – dopowiedział.

„Putin jest zbrodniarzem wojennym i to, za co jest odpowiedzialny na Ukrainie, jest po prostu poza wyobraźnią. Sądzę, że jesteśmy zobowiązani do stworzenia międzynarodowego trybunału, aby przebadać zbrodnie i raz jeszcze wymierzyć sprawiedliwość po zakończeniu wojny”.

Natomiast innym mediom premier przyznał, że to tak, jak uczynił „Stalin w 1933 roku”. W szerokim wywiadzie przestrzegł także, że „tylko Putin” byłby „zadowolony” z wojny handlowej między Wielką Brytanią a UE w związku z umową Brexit dla Irlandii Północnej.

Wyświetl ten post na Instagramie

Post udostępniony przez Mirror Now (@mirrornow_in)

Niemożność eksportu zboża przez Ukrainę spowodowała gwałtowny wzrost globalnych cen pożywienia. Podniósł również perspektywę głodu w krajach zależnych od jego eksportu.


źródło: YouTube/euronews

O tym się mówi: Abonament RTV boleśnie zdrożeje. KRRiT przedstawiła nadchodzące stawki. Co na to miliony Polaków

Zerknij: Zarobki dzieci popularnych polskich gwiazd robią wrażenie. Niektórzy mają nawet po kilkadziesiąt tysięcy złotych miesięcznie. Kto zarabia najwięcej