Jak zdążyliśmy zauważyć, zanim rachunki za prąd i gaz sięgnęły zenitu i stały się jednym z główniejszych problemów Polaków do rozwiązania, rząd nakazał wszystkim mieszkańcom Polski wymianę sposobu ogrzewania z węglowego na gazowe lub elektryczne.

Jeśli wymieniłeś sposób ogrzewania po 1 lipca zeszłego roku, te informacje dotyczą także Ciebie

Obowiązek ten wiązał się z ewentualną możliwością złożenia wniosku o dotację do tej inwestycji, a to my - obywatele widniejemy w dokumentach jako inwestorzy. Wielu Polek i Polaków w obliczu problemów finansowych zwyczajnie nie jest stać na wydanie nawet kilkunastu tysięcy zł na wymianę źródła ciepła węglowego na żaden inny, a warunkiem otrzymania dotacji było między innymi przedstawienie dowodów zakończenia inwestycji i potwierdzenia zniknięcia pieca węglowego.

Teraz "o2" donosi, że do 30 czerwca osoby posiadające budynki mieszkalne i niemieszkalne, które są ogrzewane, zobowiązane są do złożenia deklaracji dotyczącej sposobu ogrzewania ich nieruchomości.

Dotyczy to także zarządów budynków. Precyzyjniej rzecz ujmując, sprawa tyczy się nieruchomości, które po 1 lipca zeszłego roku przeszły instalację źródła ciepła lub spalania paliwa osiągającego moc do 1 MW. Aby dopełnić formalności i nie musieć oddawać ciężko zarobionych od 500 zł do nawet 5000 zł, deklarację złożyć można, zarówno w formie papierowej oddając do urzędu, jak i w formie elektronicznej przez stronę internetową Głównego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego. Gdy minie termin składania deklaracji, każdy samorząd będzie miał jeszcze 6 miesięcy na umieszczenie danych w CEEB.

Przypominamy, że w 2023 roku ogrzewanie w postaci pieca węglowego lub palenie w kominku salonowym będzie czynnością nielegalną według życzenia rządzących.

O tym się mówi: Marta Kaczyńska na nie lada zadanie. Została sama, a tu córki przechodzą poważne życiowe zmiany. O co chodzi

Zerknij: Polski senator wyraził się ostro na temat ojca Tadeusza Rydzyka. Słowa, jakie padły na temat zakonnika są zdumiewające. Nazwał go nawet paskudnym