Był watykańskim sekretarzem stanu z Janem Pawłem II i Benedyktem XVI, a także dziekanem Kolegium Kardynałów.

Kardynał Angelo Sodano, sekretarz stanu Jana Pawła II i Benedykta XVI, a także dziekan Kolegium Kardynalskiego w stanie spoczynku, zmarł wczoraj wieczorem w Rzymie w wieku 94 lat.

Kardynał od 9 maja wieczorową porą był hospitalizowany przez zapalenia płuc w Columbus Hospital-Gemelli po dodatnim wyniku testu na covid, jakkolwiek cierpiał także na inne stany patologiczne.

W latach 1991-2006 piastował urząd sekretarza stanu Watykanu, a w latach 2005-2019 był dziekanem Kolegium Kardynalskiego.

Dziś rano w telegramie wysłanym do swojej siostry Marii papież Franciszek złożył kondolencje. „Śmierć kardynała Angelo Sodano – czytamy – budzi w mojej duszy uczucie wdzięczności dla Pana za dar tego czcigodnego człowieka Kościoła, który hojnie przeżył swoje kapłaństwo najpierw w diecezji Asti, a potem dla reszty jego długie życie w służbie Stolicy Apostolskiej”.

Papież wspomniał również „dary umysłu i serca” oraz „wzorowe poświęcenie” zrealizowane w Kurii Rzymskiej.

Urodzony w Isola d'Asti, jako drugi z sześciorga dzieci, 23 listopada 1927 (jego ojciec był też członkiem włoskiego parlamentu od 1948 do 1963, z ramienia trzech legislatur), studiował w seminarium biskupim w Asti, a dalej otrzymał dyplom z teologii na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim i z prawa kanonicznego na Papieskim Uniwersytecie Laterańskim.

Święcenia kapłańskie otrzymał 23 września 1950 r. i w ciągu pierwszych lat ofiarował się edukowaniu teologii dogmatycznej i apostolatu pośród młodzieży studenckiej.

W grudniu 1990 roku papież Wojtyła wezwał go do zastąpienia kardynała Agostino Casaroli w roli prosekretarza stanu.

O tym się mówi: Bardzo ważna wiadomość dla osób stosujących kremy pielęgnacyjne. Jeden z produktów został wycofany ze sprzedaży. Warto o tym wiedzieć

Zerknij: Agnieszka Woźniak-Starak znowu przyłapana przez paparazzich. Jej spodnie stały się sensacją. O co poszło