Jak przypomina portal "Goniec", Szwecja i Finlandia chcą dołączyć do struktur NATO, co nie specjalnie podoba się Rosji. Federacja zamierza stanowczo odpowiedzieć, jeśli dojdzie do aktycznego rozszerzenia dotychczasowych granic NATO. O tym, jakie to mogą być kroki opowiedział Siegirj Szojgu, szef resortu obrony Rosji.

Rosja zapowiada reakcję

Rosja chciała uniknąć wstąpienia Ukrainy do NATO i oddalenia od swoich granic krajów wchodzących w skład Sojuszu. Jej agresja na Ukrainę przyniosła jednak skutek odwrotny od zamierzonego i o członkowstwo w NATO zaczęły ubiegać się Szwecja i Finlandia, które miały do tej pory status krajów neutralnych.

Rosjanie nie czekając na oficjalną decyzję o wstąpieniu obu krajów do NATO, zapowiedzieli, w jaki sposób zamierzają zareagować na poszerzenie granic sojuszu. "Do końca roku w Zachodnim Okręgu Wojskowym powstanie 12 jednostek i dywizji wojskowych" - zapowiedział Siergiej Szojgu w piątek 20 maja.

Siergiej Szojgu/YouTube @OSW - Ośrodek Studiów Wschodnich
Siergiej Szojgu/YouTube @OSW - Ośrodek Studiów Wschodnich
Siergiej Szojgu/YouTube @OSW - Ośrodek Studiów Wschodnich

Na tym obszarze, jeśli wierzyć zapowiedzią Szojgu, mają powstać nowe bazy wojskowe, a stacjonujące tam wojska mają otrzymać ponad 2 tysiące jednostek wojskowych i broni. Uzasadnieniem dla takich działań ma być "wzrost zagrożeń militarnych" na granicy Federacji Rosyjskiej.

Nowi członkowie NATO?

Choć Finlandia i Szwecja chcą wejść do sojuszu, ich przystąpienie nie jest jeszcze przesądzone. Swój sprzeciw zapowiedziała Turcja, która jest jednym z krajów należących do NATO. Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan tłumaczy brak zgody tym, że Szwecja ma wspierać terroryzm.

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg/YouTube @Z P B P
Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg/YouTube @Z P B P
Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg/YouTube @Z P B P

Wielu ekspertów wskazuje, że ostatecznie Turcja nie musi zgłosić wcale sprzeciwu. Erdogan wiele razy używał tego swoistego "szantażu", aby ugrać jak najwięcej dla swojego kraju. Oba kraje kandydujące zwracają uwagę, że do decyzji pchnęła ich rosyjska agresja na Ukrainę.

Co sądzicie o zapowiedziach rosyjskich władz?

To też może cię zainteresować: Władimir Putin doszedł do ściany. Szef ukraińskiego wywiadu nie ma co do tego wątpliwości

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Historia tego niezwykłego strażaka chwyta za serce. Uratowany w Charkowie pies pomaga w akcjach. Nadano mu wyjątkowe imię

O tym się mówi: Andrzej Duda podpisał ważną nowelizację ustawy. Co znalazło się w nowych regulacjach prawnych i kogo dotyczą przepisy