Zakomunikował, że rosyjskie siły zbrojne już przygotowują się do uwolnienia Ługańskiej Republiki Ludowej, a także podejmują wszelkie „odpowiednie środki reagowania” na prawdopodobne zagrożenie ze strony NATO, w tym z powodu ewentualnego przystąpienia Finlandii i Szwecji do sojuszu.

Minister Shoigu zapowiada rychłe przejęcie pełnej kontroli nad separatystycznym rejonem Ługańska

Na początku swojego wystąpienia minister obrony wyjaśnił, że rosyjskie siły zbrojne wraz z pododdziałami policji krajowej ŁRL i DRL kontynuują rozszerzanie kontroli nad Donbasami. Zgodnie z jego oceną dobiega końca wyzwolenie Ługańskiej Republiki Ludowej.

Dał do zrozumienia, że Siły Zbrojne Ukrainy nie wypuszczają obywateli miast i osiedli i używają ich jako żywej tarczy, próbując wstrzymać natarcie wojsk rosyjskich. „Po przegranej w terenie reżim kijowski stara się osiągnąć przynajmniej doraźne sukcesy w niektórych okręgach, udając duże” – podkreślił Shoigu.

Minister obrony poinformował też, że przed Dniem Zwycięstwa władze ukraińskie podjęły „ryzykowną próbę” zajęcia wyspy Żmiiny. Poinformował, że ta próba nie powiodła się. Dodał też, że na Zachodzie odbywa się obecnie seria ćwiczeń Defender of Europe, w których bierze udział nawet 40 tysięcy żołnierzy z 30 członków NATO.

Oznajmia, że istotną specyfiką tych ruchów jest rozlokowanie pełnoprawnej dywizji z USA do Europy i grupy żołnierzy w trzech taktycznych obszarach: Arktyce, zachodniej i południowo-zachodniej.

Nie przegap: Do mediów trafił akt oskarżenia wobec Cezarego K. Były menadżer Roberta Lewandowskiego odpowie przed sądem. Ciążą na nim naprawdę poważne zarzuty

O tym się mówi: Lech Kaczyński zdołał zmienić zamiary Putina. "Środkowa Europa ma odważnych przywódców". Co Polacy sądzą o słowach prezydenta

Zerknij: Mer Kijowa powiedział wprost o planach Putina. Głośno mówi o tym, że Ukraina walczy również za Polskę