W poniedziałek 16 maja media zaczęły donosić o ewakuacji rannych bojowników ukraińskich z Mariupola Azovstal, gdzie obrońcy miasta bronili się od prawie trzech miesięcy.

Wieczorem zostało to potwierdzone przez władze ukraińskie, a prezydent Wołodymyr Zełenski nagrał przemówienie wideo. 16 maja rozpoczęła się operacja ratowania obrońców Mariupola.

„Dziś trwają bardzo złożone i ważne procesy, w tym negocjacje z pomocą Czerwonego Krzyża. W efekcie – ewakuacja w szalenie ciężkim stanie rannych. Naszym planem jest ratowanie ich życia, a następnie wolności" - powiedział minister.

Nowy rozkaz ukraińskiego ministra obrony

Powiedział, że rozkaz powstrzymania grupy do 20 tysięcy rosyjskich najeźdźców i nie wpuszczania ich do Zaporoża, nie wpuszczania dalej w rejon Doniecka i wycofania sił z Kijowa został zrealizowany, więc cała obrona miasta to bohaterowie.

„Mają teraz nowy porządek – aby uratować im życie, Ukraina ich potrzebuje. To jest najważniejsze” – powiedział szef ukraińskiego Ministerstwa Obrony.

Przypomnijmy, 16 maja rozpoczęła się ewakuacja obrońców Mariupola z zablokowanego zakładu Azowstal. Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zapowiedział w wieczornym orędziu ratowanie obrońców Azowstalu.

„Dzięki działaniom wojska ukraińskiego – Sił Zbrojnych Ukrainy, wywiadu, zespołu negocjacyjnego, Międzynarodowego Komitetu Czerwonego Krzyża i ONZ mamy nadzieję ocalić życie naszych ludzi. Wśród nich są ciężko ranni. "To jest nasza zasada. Myślę, że każda adekwatna osoba zrozumie te słowa" - podkreślił.

Tymczasem rosyjskie media podają, że ci ukraińscy obrońcy trafić mają do niewoli.

O tym się mówi: Dziki rujnują stołeczne miasto. Władze zakazały pikników i próbują opanować sytuację

Zerknij: Są najnowsze doniesienia o Putinie. Czy prezydent Rosji przeszedł operację