Jak podaje portal "Parenting", odnotowano już w sumie 300 przypadków ostrego zapalania wątroby u dzieci, którego przyczyn nadal nie udało się ustalić. Choroba pojawiła się już w 20 krajach na całym świecie, w tym także w Polsce. Wśród objawów choroby pojawiają się wymioty, a także żółtaczka.

Tajemnicze zapalenie wątroby - rośnie liczba przypadków

Już na początku kwietnia brytyjskie media donosiły o przypadkach wystąpienia u dzieci ostrego zapalenia wątroby. Później podobne doniesienia zaczęły napływać z kolejnych krajów. Lekarze wykluczyli najczęstsze przyczyny wystąpienia schorzenia (m.in. wirusowe zapalenia wątroby typu A, B, C, D i E). Przyczyna wciąż zostaje dla medyków tajemnicą.

Oddział dziecięcy/YouTube @szpitalgrudziadz
Oddział dziecięcy/YouTube @szpitalgrudziadz
Oddział dziecięcy/YouTube @szpitalgrudziadz

Z 300 przypadków ostrego zapalenia wątroby o nieustalonej przyczynie, ponad połowa została wykryta w Wielkiej Brytanii. Na 163 zachorowania, 11 pacjentów wymagało przeszczepu wątroby. Pierwsi pacjenci z ostrym zapaleniem wątroby trafili też do polskich szpitali.

Kilkuletnie dzieci trafiły między innymi do szpitala w Krakowie. Ostra niewydolność wątroby sprawiła, że niezbędna była hospitalizacja. Do najczęstszych objawów, jakie dotykają pacjentów należą: żółtaczka i wymioty. Część chorych zgłaszała również pojawienie się bladego stolca, biegunki, bóli brzucha, letargu, gorączki, a nawet objawów ze strony układu oddechowego.

Lekarz, badanie/YouTube @Powiat Legionowski
Lekarz, badanie/YouTube @Powiat Legionowski
Lekarz, badanie/YouTube @Powiat Legionowski

Lekarze nie kryją obaw, nie tylko ze względu na gwałtowny przebieg choroby, ale także na fakt, że do tej pory nie udało się ustalić, co ją wywołuje. Na 300 zarejestrowanych przypadków, kilka skończyło się zgonem pacjentów.

Myślicie, że w najbliższym czasie uda się ustalić przyczyny ostrego zapalenia wątroby dotykającego dzieci?

To też może cię zainteresować: Kolejne mroczne tajemnice Meghan Markle wychodzą na jaw. "Dowiedziałem się rzeczy absolutnie niezwykłych"

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Serial, który zapewnił Wołodymyrowi Zełenskiemu sławę, doczeka się polskiej wersji. Co wiadomo o polskim "Słudze narodu"

O tym się mówi: Aleksander Kwaśniewski komentuje poczynania Władimira Putina. Czy jego zdaniem rosyjski dyktator zdecyduje się użyć broni jądrowej