Jak podaje portal "Super Express", brytyjski szef resortu obrony wskazuje, że Władimir Putin 9 maja może zdobyć się na zrobienie kolejnego kroku w walce ze światowymi "nazistami". Może nim być ogłoszenie powszechnej mobilizacji. Taką możliwość potwierdza także ukraiński resort obrony.

Władimir Putin ogłosi powszechną mobilizację?

Brytyjski resort obrony wskazuje, że Władimir Putin może wykorzystać paradę z okazji Dnia Zwycięstwa do ogłoszenia powszechnej mobilizacji. Ben Wallace przekazał tę informację w piątek 29 kwietnia. Jego doniesienia potwierdza strona ukraińska.

Ukraiński resort obrony podkreśla, że decyzja Putina ma być uzależniona od tego, jak będzie w najbliższym czasie przebiegała operacja prowadzona na wschodzie Ukrainy. Jeśli nie uda się wojskom rosyjskim osiągnąć wyznaczonego celu, wówczas mogą zdecydować się na ogłoszenie powszechnej moblizacji.

Z doniesień medialnych wynika, że w części Rosji prowadzona jest obecnie skryta mobilizacja. Rosja ma również werbować najemników, którzy wysyłani są później na front.

Rosja zaatakuje Mołdawię?

"The Times" donosi, że w okolicach 9 maja Rosja może podjąć decyzję także o ewentualnym ataku na Mołdawię. Dziennikarze donoszą, że to właśnie wtedy prezydent Rosji może ogłosić decyzję o uznaniu niepodległości separatystycznego Naddniestrza. Brytyjski "The Times" wskauzuje, że może tam dojść do realizacji tzw. "scenariusza donbaskiego".

Za tym, że integralność państwowa Mołdawii może zostać zagrożona, przmawiać ma między innymi wzmożona aktywność w okolicach lotniska w Tyraspolu, gdzie mogą zostać przeżucone rosyjskie siły z Krymu. Zachodnie służby uspokajają, wskazując, że rosyjskie siły nie są w stanie tego zrobić, bez narażenia swoich samolotów na zestrzelenie przez ukraińską obronę przeciwlotniczą.

Władimir Putin/YouTube@Voj tek
Władimir Putin/YouTube@Voj tek
Władimir Putin/YouTube@Voj tek

Myślicie, że Władimir Putin zdecyduje się na realizację przedstawionych scenariuszy?

To też może cię zainteresować: Siergiej Ławrow mówi o użyciu broni jądrowej. "To kraje zachodnie zaczynają o tym mówić"

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Jan Englert zdobył się na szczere wyznanie dotyczące jego pierwszego małżeństwa. Zdradził, co było powodem rozstania

O tym się mówi: Kolejne słowa Siergieja Ławrowa zelektryzowały międzynarodową opinię publiczną. Co powiedział minister spraw zagranicznych Rosji