Według medialnych doniesień, zakażeniem wścieklizną zagrożona jest cała Warszawa. Jak donosi Super Express, od początku bieżącego roku wykrytych zostało ponad 20 przypadków zakażenia wścieklizną u zwierząt.

Wszystkie warszawskie dzielnice objęte rozporządzeniem dotyczącym zachowania się w obliczu zagrożenia wścieklizną

Według wydanego przez wojewodę mazowieckiego rozporządzenia, rozszerzony został obszar, który może okazać się być groźny. Okazuje się, że poza dotychczasowymi dzielnicami Warszawy objętymi ostrzeżeniem o możliwości zakażenia, władze Warszawy zdecydowały o objęciu alertem wszystkich pozostałych dzielnic.

Z treści rozporządzenia wynika, że mieszkańcy Warszawy mający pod opieką zwierzęta zobligowani są do utrzymania ich w separacji od innych zwierząt i od ludzi. Psy poza obszernym i zamkniętym terenem mają być zapięte na smyczach, natomiast koty powinny być trzymane w zamknięciu.

Ponadto w rozporządzeniu widnieje zobligowanie właścicieli zwierząt do zaszczepienia ich przeciwko wściekliźnie. Obowiązek ten powinien być dopełniony w 30 dni od chwili zakończenia przez pupila trzeciego miesiąca życia, a w dalszej kolejności minimum co dwanaście miesięcy licząc od daty ostatniego szczepienia.

Wyznaczona także została kara finansowa w postaci mandatu za niedopełnienie powyższego obowiązku, którego wysokość może wynieść nawet do 500 zł.

Warszawiacy powinni również pamiętać o bezwzględnym zakazie organizowania wszelkich wydarzeń skutkujących zgromadzeniem się w jednym miejscu zwierząt na zagrożonym wścieklizną obszarze.

O tym się mówi: Ida Nowakowska rozbawiła widzów "Pytania Na Śniadanie". Jej drobna pomyłka nie umknęła uwadze. Co się stało

Zerknij: Obrońcom Ukrainy brakuje podstawowych produktów. Jedyny ratunek w Darczyńcach i Wolontariuszach