Jak podaje portal "Geekweek", władze Demokratycznej Republiki Konga ogłosiły, że po raz kolejny przychodzi im się mierzyć z epidemią eboli. Zakażenie ebolą potwierdzono w miejscowości Mbandaka na zachodzie kraju. Przypadki zakażeń były tu notowane również w poprzednich latach. Śmiertelność w przypadku eboli wynosi aż 90 procent.

Ebola znów pojawiła się w Demokratycznej Republice Konga

Pierwsze zakażenie ebolą w 2022 roku potwierdzono u 31-letniego mężczyzny. Pacjent zaczął odczuwać skutki zakażenia 5 kwietnia. Trafił jednak do szpitala dopiero 21 kwietnia. Od razu został umieszczony na oddziale intensywnej opieki medycznej, gdzie jeszcze tego samego dnia zmarł.

Od razu od pacjenta pobrane zostały próbki, które przebadano pod kątem obecności w jego ogranizmie eboli. Po uzyskaniu potwierdzenia zakażenia niebezpiecznym wirusem, władze Konga zdecydowały o ogłoszeniu stanu epidemii. Jako, że pacjent długo zwlekał ze zgłoszeniem się do szpitala, choroba miała dużo czasu, aby się rozprzestrzeniać.

Kolejna epidemia Eboli/YouTube @Global News

Wyścig z czasem trwa

"Czas nie jest po naszej stronie" - powiedział dr Matshidiso Moeti, dyrektor regionalny WHO w Afryce. Niezbędne jest teraz nadrobienie dwóch tygodni, w których wirus eboli się rozprzestrzeniał bez kontroli. Moeti uspokajająco dodał, że władze Konga mają wyjątkowo duże doświadczenie w kontrolowaniu epidemi eboli.

Wystarczy przypomnieć, że od 1976 roku to już czternasta epidemia eboli, z jaką przychodzi się mierzyć władzom Demokratycznej Republiki Konga. Tylko na przestrzeni ostatnich 5 lat, walczono z tym problemem aż sześć razy.

Zmarły 31-latek został pochowany z zachowaniem wszelkich wymogów bezpieczeństwa sanitarnego, a osoby, które miały z nim kontakt, kontrolowane są pod kontem stanu zdrowia. Już niebawem ma się też rozpocząć akcja szczepień, która pomoże ograniczyć ilość przypadków.

Szczepienie na COVID-19. Źródło: Youtube Dziennik Wschodni
Szczepienie na COVID-19. Źródło: Youtube Dziennik Wschodni
Szczepienie na COVID-19. Źródło: Youtube Dziennik Wschodni

Myślicie, że szybko uda się uporadz władzom Konga z zagrożeniem?

To też może cię zainteresować: Aleksander Łukaszenka zwrócił się z zaskakującym apelem. "Ratujmy świat. To jest teraz tak istotne"

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Amber Heard została zdemaskowana. Ujawniono kłamstwo byłej żony Johny'ego Deepa

O tym się mówi: Jarosław Kaczyński został zaczepiony pod kościołem. Jak zareagował polityk