Jak podaje portal "O2", nie ulega wątpliwości, że Białoruś w agresji Rosji na Ukrainę, odgrywa niemałą rolę, co nie pozostaje bez konsekwencji dla zwykłych mieszkańców kraju. Wiele białoruskich firm mierzy się z kryzysem i decyduje się na niecodzienne kroki. W ostatnim czasie w Homelu zabrakło papieru do drukowania paragonów.

Postawa białorusinów jest jednoznaczna

Białorusini nie chcą tracić życia w wojnie wytoczonej sąsiadom przez Putina, w którą zaangażowany jest również Aleksandr Łukaszenka. Dotyczy to zarówno ludności cywilnej, jak i żołnierzy różnych szczebli, także tych wyższych.

Dziennikarz i analityk wojskowy Jarosław Wolski donosił, że bardzo wielu białoruskich półkowników wolało skorzystać ze zwolnienia lekarskiego niż angażować się w wojnę. Także sami Białorusini mają zdecydowanie częściej wyrażać swoje poparci dla Ukraińców niż dla Rosjan. Co ciekawe, rośnie determinacja narodu białoruskiego do uwolnienia się spod władzy reżimu.

Aleksandr Łukaszenka/YouTube @TVP Info
Aleksandr Łukaszenka/YouTube @TVP Info
Aleksandr Łukaszenka/YouTube @TVP Info

Opór rośnie tym bardziej, im mocniej Białorusini odczuwają skutki popierania przez Łukaszenkę wojny. Najnowsze sankcje uzgodnione przez Unię Europejską mają objąć transport drogowy i morski z Rosji, a także transport drogowy z Białorusi. Na teren wspólnoty nie wjadą przewoźnicy z obu krajów.

Na Białorusi jest źle

Sytuacja na Białorusi jest zła. Kolejne firmy mierzą się z poważnymi problemami. Homelskie służby komunalne poinformowały, że nie będą wydawały paragonów, co ma być wynikiem drastycznie rosnących usług poligraficznych. Informacja o tym znalazła się na specjalnym komunikacie, którego zdjęcie obiegło media społecznościowe.

Informacja Homelskich służb komunalnych/o2pl
Informacja Homelskich służb komunalnych/o2pl
Informacja Homelskich służb komunalnych/o2pl

Dodać należy, że problemy, z jakimi przychdzi się mierzyć Białorusi, to nie tylko efekt wojny jaką Putin wytoczył Ukrainie. Ciosem dla białoruskiej gospodarki był nie tylko Covid-19, ale także kryzys polityczny. To tylko mocniej popycha Łukaszenkę w stronę Putina.

Co sądzicie o całej sytuacji?

To też może cię zainteresować: Jarosław Kaczyński ma powody do zadowolenia. Jego partia notuje wysoki wynik w najnowszym sondażu poparcia dla partii politycznych

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Księżna Kate ma plan, jak pomóc królowej Elżbiecie II. Zdecydowała się nawet na wyjątkowy sojusz. O czym mowa

O tym się mówi: Główny Inspektorat Farmaceutyczny podjął decyzję. Pilnie wycofał jeden ze specyfików często stosowanych. O co chodzi