Zaznaczył, że z powodu uderzenia życie dużej liczby cywilów jest nie do zniesienia. Jak donosi "Znaj.ua", koordynator ds. pomocy humanitarnej ONZ, Martin Griffiths, powiedział, że w wyniku wojny Rosji na Ukrainie ponad 11 300 000 ludzi zostało zmuszonych do opuszczenia swoich domów, a życie wielu cywilów jest nie do zniesienia, w tym Mariupol jako centrum piekła.

Ludzie zbyt długo pozostają uwięzieni w miastach bez pomocy

Griffiths powiedział to podczas przemówienia w Radzie Bezpieczeństwa ONZ 5 kwietnia. „Ukraińscy cywile płacą zbyt wysoką cenę za tę wojnę” – powiedział. Koordynator ds. Humanitarnych ONZ powiedział, że w wojnie na Ukrainie w ostatnich tygodniach zginęło 1043 osób, w tym wiele dzieci.

„Jestem przekonany, że te liczby są zaniżone. Mówimy o zniszczeniu infrastruktury cywilnej, szkół, przedszkoli, placówek służby zdrowia. A jeśli spojrzy się na obecne dane dotyczące wysiedleń, to już ponad 11 mln 300 tys. uciekają ze swoich domów. A ponad 4 miliony uchodźców z Ukrainy przebywa teraz w przyjaznych krajach sąsiednich. W rzeczywistości mówimy o ponad jednej czwartej ludności ukraińskiej, która została zmuszona do przeprowadzki w krótkim czasie - powiedział Griffiths.

„Możemy sobie wyobrazić, że liczby będą rosły, dopóki nie zrobimy sobie przerwy i nie osiągniemy pokoju” – powiedział. Koordynator ds. Humanitarnych ONZ nazwał Mariupola centrum piekła. Z powodu działań ofensywnych życie wielu cywilów jest nie do zniesienia. Kobiety, dzieci i osoby starsze są uwięzione zbyt długo. Mieszkańcy Mariupola są blokowani od pięciu tygodni, a wszystko to jest bardzo dobrze udokumentowane. Rzeczywiście, Mariupol jest centrum piekła – powiedział Griffiths.

Powiedział też, że inne miasta, takie jak Czernihów, Sumy i Charków, pozostają odcięte od podstawowych towarów i usług. „A bardzo niebezpieczne warunki utrudniają również nasze starania o dostęp do tej ludności cywilnej. Oczywiście ludności cywilnej należy zezwolić na wyjazd bez ryzyka ataków” – powiedział Koordynator ds. Humanitarnych ONZ.

Wezwał również wszystkie strony do przestrzegania zasad prawa międzynarodowego i umożliwienia organizacjom humanitarnym bezpiecznego, nieograniczonego i szybkiego dostępu do wszystkich cywilów, gdziekolwiek się znajdują na Ukrainie.


źródło: YouTube/Narodów Zjednoczonych

O tym się mówi: Maryla Rodowicz wraca do zdrowia po zabiegach chirurgicznych. “Robi się dwie dziurki”. O co chodzi

Zerknij: Jak będzie wyglądać ślub Magdy Gessler i Waldemara Kozerawskiego. Lara Gesller zdradziła szczegóły