Jak podaje portal "Wirtualna Polska", malawijscy lekarze zdiagnozowali w ostatnim czasie przypadek choroby Heinego-Medina, który skończył się dla 3-letniej dziewczynki paraliżem. Medycy nie kryją obaw, szczególnie w momencie, kiedy na całym świecie daje się zaobserwować rosnąca niechęć do szczepień.

Choroba nie była notowana od kilku dekad

Przypadków choroby Heinego-Medina nie notowano od kilku dekad. Nawet w Afryce w 2020 roku uznano ją za całkowicie wyeliminowaną. Niestety niepokojące informacje płyną z Malawi. To właśnie tamtejsi lekarze wykryli polio u 3-letniej dziewczynki, która na skutek choroby doznała paraliżu.

Dla medyków na całym świecie jest to czerwona lampka, która przypomina o tym, że takie choroby jak polio czy odra nadal są niebezpieczne i niestety wracają. Do zakażenia polio dochodzi przez bezpośredni kontakt z chorą osobą, przedmiotami, jakich ona dotykała, a także na skutek nieprzestrzegania zasad higieny.

W Polsce ostatnie przypadku zachorowania na Polio zanotowano przed 4 dekadami. Przed wprowadzeniem powszechnych szczepień na tę chorobę, każdego roku wywoływała tysiące śmierci dzieci, a kilkanaście tysięcy młodych ludzi zostawało trwałymi inwalidami.

Epidemia polio/YouTube @CBS Sunday Morning
Epidemia polio/YouTube @CBS Sunday Morning
Epidemia polio/YouTube @CBS Sunday Morning

Polio wraca

W 2020 roku przypadki choroby Heinego-Medina wykryto między innymi w Pakistanie i Afganistanie. Na tych obszarach choroba ta jest w dalszym ciągu obecna w tamtejszej populacji. Próbka pobrana od 3-latki z Malawii, wskazała, że wykryty u niej szczep poliowirusa odpowiada temu obecnemu w Pakistanie.

W związku z tym UNICEF rozpoczął akcję szczepień dzieci w Malawii, a także w sąsiadujących z nią Zambii, Tanzanii, Mozambiku. Szczepieniu ma tu zostać poddanych 20 milionów dzieci. Choroba ta pokazała, że nastroje antyszczepionkowe przyczyniają się do tego, że zaczynają wracać choroby, z którymi nie mieliśmy do czynienia od dekad.

Myślicie, że w najbliższym czasie musimy spodziewać się powrotu poważnych chorób zakaźnych nieobecnych od lat?

To też może cię zainteresować: Jarosław Kaczyński zabiera głos w sprawie Rosji. Prezes Prawa i Sprawiedliwości nie przebierał w słowach

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Piotr Żyła potrzebował pomocy Joanny Opozdy. Nie tylko ona pomogła mu w nowej pracy. O co chodzi

O tym się mówi: Premier Mateusz Morawiecki ogłosił ważną decyzję dotyczącą Rosji. "Nie może być już powtórki z tamtej głupoty"