Jak przypomina portal "Super Express", negocjacje między stroną rosyjską i ukraińską zostały wznowione we wtorek 29 marca. Kolejna runda rozmów odbywa się w tureckim Stambule. Wiele osób ma nadzieję na to, że mogą one przynieść przełom. Obie strony mają bowiem godzić się na pewne ustępstwa. Otwarcie mówi o nich prezydent Wołodymyr Zełenski. Po cichu mówi się również, że na ustępstwa gotowa jest pójś również Rosja.

Trwają negocjacje rosyjsko ukraińskie

"Financial Times" donosi, że strona rosyjska jest gotowa pójść na pewne ustępstwa w rozmowach z przedstawicielami Ukrainy. Za zmianą stanowiska agresora ma stać fakt, że rosyjskie wojska nie odnoszą zamierzonych celów. Warto przypomnieć, że Rosja liczyła na wojnę błyskawiczną, tymczasem Ukraińcy bronią się już od 34 dni.

Rosja miałaby być gotowa zrezygnować z postulatu "demilitaryzacji" Ukrainy. Na pewne ustępstwa gotowy ma być również prezydent Wołodymyr Zełenski, który jest gotowy zrezygnować z aspirowania kraju do wstąpienia w struktury Unii Europejskiej oraz NATO. Zełenski wyraził taką gotowość w rozmowie z niezależnymi rosyjskimi dziennikarzami.

Wołodymyr Zełenski, Włodimir Putin/YouTube @Infrastruktura
Wołodymyr Zełenski, Włodimir Putin/YouTube @Infrastruktura
Wołodymyr Zełenski, Włodimir Putin/YouTube @Infrastruktura

Zełenski stawia również warunki stronie rosyjskiej. Jednym z najważniejszych jest wycofanie wojsk rosyjskich na "terytoria kompromisowe".

"Dalsze prowadzenie wojny nikomu nie służy"

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan przed startem wtorkowej rundy rozmów stwierdził, że "dalsze prowadzenie wojny nikomu nie służy". Erdogan zwrócił się również bezpośrednio do osób, które biorą udział w rozmowach mówiąc, że to właśnie oni "poniosą historyczną odpowiedzialność za podjęte dzisiaj decyzje".

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan/YouTube @Haber Global
Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan/YouTube @Haber Global
Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan/YouTube @Haber Global

Dodał również, że jeśli toczone obecnie rozmowy przyniosą pozytywne rezultaty, może zorganizować spotkanie Władimira Putina i Wołodymyra Zełenskiego.

Myślicie, że możemy spodziewać się w najbliższym czasie przełomu w negocjacjach rosyjsko ukraińskich?

To też może cię zainteresować: Wołodymyr Zełenski szczerze o sytuacji w jego kraju. Wciąż trwają zmagania z najeźdźcą

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Lara Gessler podzieliła się wyjątkową wiadomością. Fani przesyłają jej gratulacje

O tym się mówi: Katarzyna Cichopek zabrała głos w sprawie rozstania z mężem. Jej słowa nie budzą wątpliwości