Jak podaje portal "Interia", od 28 dni wojska ukraińskie walczą o wolność swojego kraju, po tym jak 24 lutego na Ukrainę wkroczyły wojska rosyjskie. Równolegle z działaniami wojennymi toczą się rozmowy pokojowe. Prezydent Zełenski przyznał, że negocjacje nie są łatwe, ale powoli posuwają się do przodu.

Najnowsze nagranie Wołodymyra Zełenskiego

Wołodymyr Zełenski w opublikowanym w nocy nagraniu, mówił o negocjacjach pokojowych między Rosją i Ukrainą. Prezydent potwierdził, że rozmowy te prowadzone są na różnych szczeblach i za każdym razem Rosja zachęcana jest do tego, by "dążyć do pokoju".

Rozmowy te mają odbywać się praktycznie każdego dnia. Zełenski przyznał, że choć rozmowy te są trudne, a często również "konfrontacyjne", to zdaniem ukraińskiego prezydenta "krok po kroku idą naprzód".

Wołodymyr Zełenski. Źródło: youtube.com
Wołodymyr Zełenski. Źródło: youtube.com
Wołodymyr Zełenski. Źródło: youtube.com

Trudna sytuacja na Ukrainie

Każdego dnia do mediów docierając kolejne dramatyczne relacje. Prezydent Zełenski poinformował, że siły rosyjskie, dokonujące oblężenia Mariupola, uniemożliwiają próby ewakuowania miejscowej ludności cywilnej. Trudno jest również dostarczyć mieszkańcom miasta podstawowe produkty, jak woda, czy żywność.

"Około 100 tysięcy mieszkańców żyje w nieludzkich warunkach, bez jedzenia, bez wody, bez leków, całkowicie zablokowanych, pod ciągłym ostrzałem, ciągłym bombardowaniem" - wskazał prezydent Wołodymyr Zełenski.

Przywódca Ukrainy dodał, że od ponad tygodnia nieustannie podejmowane są kolejne próby utworzenia korytarzy humanitarnych, jednak wojska rosyjskie skutecznie udaremniają owe próby.

We wtorek miało dojść do zatrzymania jednej z kolumn humanitarnych i pojmania pracowników służb ratunkowych oraz kierowców. W tych skrajnie trudnych warunkach udało się jednak uratować 7 tysięcy osób z oblężonego Mariupola. Zełenski zapewnił, że nadal będą próbować pomóc mieszkańcom miasta.

Nadzieje Zełenskiego

W najnowszym nagraniu, prezydent Zełenski wyraził nadzieję, że kraje Zachodu nałożą na Rosję kolejne sankcje, a także, że podejmą decyzję o dalszym wsparciu dla walczącej Ukrainy. Będą ku temu okazje w trakcie zaplanowanych na ten tydzień szczytów NATO, G7, a także Unii Europejskiej.

Zełenski zdradził również, że odbył rozmowę z papieżem Franciszkiem i zaprosił go do przybycia na Ukrainę.

Myślicie, że uda się rozmowami pokojowymi zakończyć konflikt na Ukrainie?

To też może cię zainteresować: Rzecznik Kremla zabrał głos w sprawie broni jądrowej. Kiedy Rosja może zdecydować się na jej użycie

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Jak ludzie uciekają przed oblężeniem Mariupola. Niewyobrażalna relacja naocznego świadka

O tym się mówi: Ile dzieci zapłaciło najwyższą cenę z powodu rosyjskiej agresji na Ukrainę. Mamy najnowsze dane