Jak przypomina portal "Interia", od 19 dni Ukraina walczy z rosyjską agresją. Działania rosyjskich żołnierzy są coraz brutalniejsze, a ofiarami ich działań pada przede wszystkim ludność cywilna. W jednym z ostatnich nagrań Wołodymyr Zełenski po raz kolejny zaapelował do świata o zamknięcie przestrzeni powietrzenej nad Ukrainą, wskazując, że "kwestią czasu jest kiedy rosyjskie rakiety zaczną spadać na tereny NATO.

Atak w pobliżu Polski

W nagraniu opublikowanym w nocy z niedzieli na poniedziałek, premier Zełnski nawiązał do ataku rakiertowego, do jakiego doszło w miejscowości Jaworów, zlokalizowanej w pobliżu granicy polsko-ukraińskiej. Dane przekazane przez Ukrainę wskazują, że w zamachu zginęło 35 osób, a 135 zostało rannych.

Wołodymyr Zełenski podkreślił, że do ataku doszło zaledwie 20 km od granicy NATO. Prezydent Ukrainy przypomniał, że w zeszłym roku ostrzegał on państwa wchodzące w skład sojuszu nie podejmą radykalnych działań wobec Federacji Rosyjskiej i Władimira Putina, to skończy się to wojną.

Odniósł się również do śmierci amerkańskiego dziennikarza i ranienia innego. Zdaniem Zełenskiego atak ten nie był przypadkowym działaniem, ale działaniem celowym. W swoim wystąpieniu Zełenski zapewnił, że choć to, co dzieje się obecnie w Ukrainie jest "najstraszniejszą próbą", to Ukraińcy wyjdą z niej zwycięzko dzięki wspólnej walce o to, co jest "najcenniejsze".

Wołodymyr Zełenski/YouTube @Janusz Jaskółka
Wołodymyr Zełenski/YouTube @Janusz Jaskółka
Wołodymyr Zełenski/YouTube @Janusz Jaskółka

Wideo z wystąpieniem Wołodymyra Zełenskiego znajdziecie tutaj.

Konfrontacja z Putinem

Były szef NATO Anders Fogh Rasmussen, w rozmowie z dziennikarzami Radia Wolna Europa przyznał, że sojusz zrobił zdecydowanie za mało, żeby odstraszyć Rosję. Jego zdaniem pytanie o ewentualną konfrontację z Putinem nie brzmi "czy?", ale "kiedy?". Rasmussen twierdzi, że przywódca Rosji nie poprzestanie na Ukrainie.

Rasmussen dodał, że nawet jeśli dojdzie do zawarcia porozumienia pomiędzy napadniętą Ukrainą a napadającą Rosją, to sankcje wymierzone w Federację Rosyjską i jej przedstawicieli, powinny zostać utrzymane.

Anders Fogh Rasmussen/YouTube @Alliance Of Democracies
Anders Fogh Rasmussen/YouTube @Alliance Of Democracies
Anders Fogh Rasmussen/YouTube @Alliance Of Democracies

Zgadzacie się z tym?

To też może cię zainteresować: Przejmujące oświadczenie Wołodymyra Zełenskiego. Prezydent Ukrainy opowiedział, jak wygląda sytuacja w Mariupolu

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Z życia wzięte. Świeżo owdowiała kobieta znalazła list od męża, po przeczytaniu którego długo nie mogła dojść do siebie

O tym się mówi: Przejmujące oświadczenie Wołodymyra Zełenskiego. Prezydent Ukrainy opowiedział, jak wygląda sytuacja w Mariupolu