Marta spojrzała na zegarek leniwym okiem - dopiero 7 rano i narzuciła ciepły koc. Chce się zdrzemnąć jeszcze przez kilka minut.

Prawie wszyscy krewni przyszli do niej wczoraj. Od śmierci jej męża Adama minęło 40 dni. Czas jakby się zatrzymał, a Marta żyła jak we mgle. Nadal nie może zdać sobie sprawy, że nie ma go w pobliżu.

Adam dostał dwupokojowe mieszkanie, służbowy samochód, a jego pensja była wysoka.

- Moje pieniądze wystarczą na wszystkie wydatki. Nie chcę, żebyś pracowała, lepiej zajmij się pracą w domu. A moim zadaniem jest utrzymanie rodziny.

Jej syn przywrócił ją z ciepłych wspomnień - cicho otworzył drzwi, aby zobaczyć swoją starą matkę.

- Daj spokój Andrzeju, już się obudziłam.

- Masz coś do ugotowania na śniadanie? Pomóc?

- Niczego nie musisz robić, no, chyba że kawę. Leży na najwyższej półce. Położę się jeszcze i kilka minut odpocznę.

Andrzej poszedł do kuchni. Ale 5 minut później kobieta usłyszała, jak coś upadło głośno na podłogę. Wygląda na to, że syn nie radzi sobie z kawą. Więc Marta wstała i postanowiła sama ją zrobić.

Wydawało się, że teraz każdy metr kwadratowy w tym mieszkaniu był dziwny i zimny. Gdzieś to ciepło i szczęście zniknęło, jakby wszystko odeszło razem z Adamem. Poczuła skąpą łzę spływającą po jej policzku.

„Mamo, nie płacz”. Trzymaj się, jesteś silna, poradzisz sobie. Może potrzebujesz wizyty u lekarza? Całkowicie zmarnowana, schudłaś.

- A co powiem w recepcji? Powodem utraty wagi jest to, że mój mąż nie żyje? Nic mi nie jest, po prostu nie mam siły.

Andrzej mocno przytulił swoją starą matkę.

- Twój tata nigdy nie narzekał na swoje zdrowie, zawsze był taki aktywny, uprawiał sport. I oto pewnego dnia dzwonią do mnie ze szpitala. Szczerze mówiąc, na początku myślałam, że to głupi żart albo po prostu ktoś się pomylił – mówi Marta drżącym głosem.

Rozumiem… Ale musimy iść dalej. Pomóc ci się spakować? W końcu musimy wkrótce się przeprowadzić ...

- Nie mam czasu na wszystko. Nie chcę nawet wstawać z łóżka.

W rzeczywistości Marta nie spieszyła się. Chciała jak najdłużej pozostać w tym mieszkaniu - mieszkali tu prawie 30 lat, wychowywali syna Andrzeja, bawili się z wnukami. Tak, czasami były złe chwile, ale zawsze byli razem i pokonywali wszystkie trudności.

- Wiesz, dopiero teraz zdałem sobie sprawę, że mój tata miał rację…

– O czym ty mówisz, synu?

„Pamiętasz, jak nie chciał dać mi kieszonkowego na rozrywkę, a potem powiedział, że nie zapłaci za czesne i mieszkanie”. A potem całe lato pracowałem w fabryce jako ładowacz?

- Tak, wtedy nie rozumiałam, dlaczego to zrobił. Często się z nim kłóciłam, próbowałam przekonać. Czy można pozbawić jedynego syna pieniędzy i pozostawić przypadkowi?

- Na początku bardzo się na niego obraziłem, przez kilka dni nawet z nim nie rozmawiałem. Ale dopiero niedawno zdałem sobie sprawę, że ojciec miał wtedy rację. W końcu teraz znam cenę pieniędzy i ciężkiej pracy. Mam wspaniałą pracę, ukochaną żonę i córeczkę. I chcę dać im wszystko, co najlepsze. A moi przyjaciele, tak rozpieszczani przez rodziców, wciąż siedzą im na karku i domagają się pieniędzy. Wtedy mój tata faktycznie udzielił mi bardzo ważnej lekcji życia…

Kilka dni później Marta pakowała swoje rzeczy do nowego mieszkania – teraz mieszka z synem, młodą synową i wnuczką. Dzieci chętnie przyjęły staruszkę, myśląc, że nowa atmosfera może odwrócić ją od żalu. Potem było ostatnie pudełko ze zdjęciami. Przejechała drżącą ręką po ślubnym zdjęciu. Tutaj są tacy szczęśliwi i uśmiechnięci.

Zobaczyłam mały list w pudełku. „Moja ukochana Marto”. Rozpoznałam pismo Adama.

"Cześć kochanie. Wygląda na to, że już znalazłaś ten list. Wcześniej czy później, nie wiem. Dziękuję za te 30 lat. Obok ciebie czułem się najszczęśliwszym człowiekiem na ziemi. Dziękuję za wspaniałego syna, którego urodziłaś i wychowałaś. Nie chciałem nic mówić o chorobie, żeby cię nie denerwować. A kiedy ostatnio byłem w podróży służbowej, byłem tak naprawdę w szpitalu. Niestety prawie nie było szans na wyzdrowienie. Postanowiłem więc spędzić te ostatnie dni spokojnie i szczęśliwie. A co najważniejsze - z Tobą.

Proszę nie smuć się. Tak bardzo kocham twój uśmiech i lśniące oczy. Nie poddawaj się, żyj dalej. Jesteś młodą, piękną kobietą, na pewno spotkasz swoją miłość. Wierzę, że ty i nasz syn poradzicie sobie. Idź dalej, bo życie jest takie cudowne i nieprzewidywalne. Wiedz, że zawsze cię kochałem i dziękowałem Niebu za posłanie mnie do kobiety takiej jak ty!”

Marta usiadła na krześle i przycisnęła list do serca. Wygląda na to, że oddychała jeszcze łatwiej.

- Idź dalej, bo życie jest takie cudowne i nieprzewidywalne – powtórzyła cicho kobieta.

I od tego czasu obiecała, że ​​już nigdy w życiu nie będzie smutna, bo Adam ją o to prosił.

- Mamo, w ogóle cię nie poznaję. Wygląda na to, że się zmieniłaś, tak często się uśmiechasz, cieszysz się.

- Synu, miałeś rację, muszę iść dalej, bo życie toczy się dalej! Marta się uśmiecha.

Czy zgadzasz się ze słowami, które zostały napisane w liście?

To też może cię zainteresować: Smutna wiadomość dla fanów "Świta według Kiepskich". Odszedł jeden z aktorów występujących w produkcji

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Mocne słowa Piotra Żyły: "to są durne zawody". Skoczek zapowiada koniec swojej przygody

O tym się mówi: Seniorka zaufała niewłaściwej osobie. Kosztowało ją to ponad milion złotych. Sprawą zajęła się policja