Amunicja fosforowa ma w sobie biały fosfor. W trakcie uszkodzenia powierzchni prowadzącego do eksplozji, dystrybuuje materiał chemiczny, którego temperatura spalania przekracza 800°C na rozległej przestrzeni kilkuset metrów kwadratowych. Ludmiła Denisowa potępiła Rosję za złamanie prawa międzynarodowego, jako ukraińska rzeczniczka praw człowieka.

Rosjanie sięgają po jeszcze bardziej zbrodnicze środki?

Proces spalania ciągnie się do chwili wypalenia całego fosforu albo nastąpienia odcięcia dostępu do tlenu. Tego rodzaju środki bojowe zadają dramatyczniejsze obrażenia i uszkodzenia niż pozostałe warianty amunicji. Są zabronione przez prawo międzynarodowe.

Rosyjskie wojska zastosowały amunicję fosforową w mieście Popasna w obwodzie ługańskim, jak raportuje szef Obwodowej Administracji Wojskowej Serhij Haidai.

„Zbrodniarze wojenni – wojska rosyjskie stosowały w Popasnej amunicję fosforową. Druzgocąca, destruktywna, plugawa siła. Te pociski właśnie niemieccy agresorzy określali Brennende Zwiebel, czyli płonąca kopuła. To właśnie oni otwierają ogień obecnie do naszych miast. Niesamowite cierpienie i pożary” publikował na kanale Telegram.

W ocenie Międzynarodowego Komitetu Czerwonego Krzyża podpalony fosfor wypala się w temperaturze przeszło 800 stopni Celsjusza, a pożary mogą rozprzestrzeniać się na duże obszary, nawet do kilkuset kilometrów kwadratowych. Zastosowanie tego typu broni jest w stanie stać się przyczyną nadzwyczaj poważnych i bolesnych obrażeń albo spowodować powolną, bolesną śmierć.


YouTube/NewsFromUkraine

O tym się mówi: Rosjanie otworzyli ogień do dziennikarzy w okolicy Kijowa. Jednego z nich nie udało się uratować

Zerknij tutaj: Gwiazdor filmu „Ogniem i mieczem” zaskoczył swoich fanów. Aktor popiera działania Rosji i Putina. Co napisał w mediach społecznościowych

Nie przegap tego: Zaskakujące doniesienia płyną z Pałacu Prezydenckiego. Czy na spotkaniu z Agatą Kornhauser-Dudą pojawił się szpieg