Jak podaje portal "Wiertualna Polska", wysoki rangą przedstawiciel Pentagonu poinformował, że Rosja może sięgnąć po broń biologiczną lub chemiczną na Ukrainie. Zaznaczył przy tym, że całą winę reżim Putina będzie starał się zrzucić na Stany Zjednoczone. Podobne obawy prezentuje premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson.

Niepokojące doniesienia z Pentagonu

W trakcie briefingu prasowego przedstawicieli Pentagonu wskazał, że powtarzane przez Rosję informacje o laboratoriach z bronią chemiczną i biologiczną na Ukrainie, są przygotowaniem pod ewentualny atak ze strony rosyjskiej. Jednocześnie Pentagon zaznacza, że póki co nie ma informacji o tym, czy tego rodzaju broń trafiła już na obszar Ukrainy.

Z informacji przekazanych przez resort obrony wynika, że na obszarze Ukrainy jest pięć laboratoriów, w których przechowywane są patogeny szkodliwe dla ludzi. Jednocześnie zaznaczył, że w żadnym razie nie są to miejsca, gdzie prowadzone są badania czy prace nad bronią chemiczną i biologiczną.

Obaw nie kryje także premier Wielkiej Brytanii, Boris Johnson. "To, co słyszymy o broni chemicznej, jest wprost wyjęte z ich podręcznika. Zaczynają mówić, że broń chemiczna została zmagazynowana przez ich przeciwników lub przez Amerykanów" - powiedział przywódca brytyjskiego rządu.

Boris Johnson/YouTube @Sky News
Boris Johnson/YouTube @Sky News
Boris Johnson/YouTube @Sky News

Sytuacja na Ukrainie

Podobną informację przekazała wcześniej rzeczniczka Białego Domu Jen Psaki. Jej zdanim bardzo prawdopodobne jest użycie przez Rosję zakazanej broni chemicznej lub biologicznej. Zaznaczyła, że jeśli do tego faktycznie dojdzie, Federacja Rosyjska i reżim Putina, poniesie za to konsekwencje. Stany Zjednoczone stanowczo wykluczają jednak interwencję wojskową.

Pentagon informuje, że wojska rosyjskie w okolicach Kijowa poczyniły pewne postępy. Oddziały zlokalizowane od północno-zachodniej części kraju znajdują się obecnie około 10 km od Kijowa. Udało im się zająć Hostomel. Wojska rosyjskie ulokowane na północnym wschodzie od granic stolicy dzieli około 40 km.

Myślicie, że obawy Pentagonu i Borisa Johnsona się sprawdzą?

To też może cię zainteresować: Krzysztof Igor Krawczyk wyjawił ponure tajemnice rodzinne w książce. Jego macosze się to nie spodoba

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Coraz bardziej popularna w Polsce wróżka przewiduje ostatnie chwile Władimira Putina. Opowiedziała także o zamiarach Rosji wobec Polski

O tym się mówi: Mateusz Morawiecki ponuro o ewentualności poniesienia porażki przez Ukrainę. Jego prognoza daje do myślenia