Jak przypomina portal "Super Express", minęło dwa tygodnie od zbrojnej agresji Rosji na Ukrainę. Wojna tocząca się za wschodnią granicą naszego kraju wpłynęła nie tylko na kryzys humanitarny tam na miejscu, ale także przyczyniło się do globalnego kryzysu ekonomicznego. To wszystko skłania do stawiania pytania, czy nasz kraj jest bezpieczny? Jakie szanse mielibyśmy, gdyby rosyjska agresja była wymierzona w nas? Głos w sprawie zabrał generał Mieczysław Cieniuch.

Jakie szanse w wojnie z Rosją miałaby Polska?

Do samego końca, wszyscy mieli nadzieję, że do wojny na Ukrainie nie dojdzie. Niestety najczarniejszy scenariusz ziścił się 24 lutego. Konflikt zbrojny za naszą wschodnią granicą sprawił, że wielu Polaków stawia sobie pytanie, jakie szanse w starciu z Rosją, miałby nasz kraj? Na to pytanie odpowiedział w rozmowie z "Polityką" generał Mieczysław Cieniuch, który jest byłym dowódcom Sztabu Generalnego Wojska Polskiego.

Gen. Mieczysław Cieniuch/YouTube @Sztab Generalny Wojska Polskiego
Gen. Mieczysław Cieniuch/YouTube @Sztab Generalny Wojska Polskiego
Gen. Mieczysław Cieniuch/YouTube @Sztab Generalny Wojska Polskiego

Zdaniem gen. Cieniucha Polska nie miałaby żadnych szans w starciu z rosyjską armią. Jego zdaniem "Polska nigdy nie zrównoważy potencjału Federacji Rosyjskiej, chyba że patriotyzmem". Do podobnych wniosków doszło Europejskie Centrum Projektów Pozarządowych, w analizie, która ukazała się w 2020 roku.

W analizie tej, wzięto pod uwagę trzy czynniki, które miałyby największe znaczenie przy ataku. Mowa tu o zdolnościach obronnych naszego kraju, potencjał ofensywny rosyjskich wojsk i wreszcie to, jak mocno Rosja byłaby zdetereminowana do pokonania Polski. Z wymienionych czynników, najważniejszym byłoby to, jak bardzo Federacja Rosyjska chciałaby pokonać Polskę.

Żołnierze/YouTube @ Łódzki Urząd Wojewódzki Łódź
Żołnierze/YouTube @ Łódzki Urząd Wojewódzki Łódź
Żołnierze/YouTube @ Łódzki Urząd Wojewódzki Łódź

Od tego uzależnione byłoby to, jak wielkie siły zostałyby zaangażowane w konflikt i jak duże straty byłoby w stanie ponieść dowództwo rosyjskie. To miałoby ogromne znaczenie dla szans na zwycięstwo obrony Polski.

Zgadzacie się z tym?

To też może cię zainteresować: Poruszający list do Polaków pozostawił 9-letni chłopiec z Ukrainy. Obok tych słów, nie da się przejść obojętnie

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Wyznanie dziewczynki wywołało wiele emocji. Na zdjęciu rozpoznała swoje poprzednie wcielenie

O tym się mówi: Poruszające zdjęcie z Ukrainy obiegło sieć. Widok rodziców żegnających dziecko łamie serca ludzi na całym świecie