Elektrownię atomową w Czarnobylu i obwodzącą ją Strefę Wykluczenia przejęły rosyjskie siły, jak poinformował 24 lutego premier Ukrainy Denys Szmygal. Media na bieżąco przekazują doniesienia z terenu Ukrainy.

Elektrownia atomowa w Czarnobylu w rękach Rosjan

„Niestety muszę powiedzieć, że na chwilę obecną strefa czarnobylska, a wszystkie obiekty w Czarnobylu zostały przejęte przez rosyjskie grupy zbrojne” – powiedział Szmygal na pilnym spotkaniu informacyjnym po nadzwyczajnym posiedzeniu gabinetu w Kijowie. „Zgodnie z kierownictwem Czarnobylskiej Strefy Wykluczenia w tej chwili nie ma ofiar” – ogłosił, podsumowując, iż kolejne komunikaty będą publikowane po wyjaśnieniu.

Siły rosyjskie przejęły elektrownię, obszar największej katastrofy nuklearnej na świecie, po nierównej, kilkugodzinnej batalii pierwszego dnia rosyjskiej agresji na Ukrainę, jak poinformował doradca szefa urzędu prezydenta.

„Po absolutnie bezsensownym ataku Rosjan w tym kierunku nie można powiedzieć, że elektrownia atomowa w Czarnobylu jest bezpieczna. To jedno z najpoważniejszych zagrożeń dla dzisiejszej Europy” – powiedział doradca Mychajło Podolak.

Prezydent Ukrainy ostrzega, że jeśli Rosja wciąż będzie we władaniu elektrowni, katastrofa może się powtórzyć.

W Czarnobylskiej Strefie Wykluczenia zarejestrowano przekroczenie stanów kontrolnych natężenia promieniowania gamma w istotnej liczbie punktów obserwacyjnych.

O tym się mówi: Sekret miejsca ostatniego spoczynku Pawła Królikowskiego. Wdowa wyjaśniła wszystko

Zerknij tutaj: Fajny przepis, aby toaleta zawsze lśniła, a w łazience królował aromat świeżości i czystości. Efekty zachwycają