Jak podaje portal "Super Express", pojawił się najnowszy ranking zaufania do polityków. Na podium znalazł się prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski, prezydent Andrzej Duda oraz premier Mateusz Morawiecki. Na jakie zaufanie ze strony wyborców mogą liczyć wymienieni i pozostali politycy?

Rafał Trzaskowski ma powody do zadowolenia

IBRiS na zlecenie Onetu przeprowadził sondaż dotyczący zaufania obywateli wobec polityków. Wynika z niego, że największym zaufaniem Polacy obdarzają prezydenta stolicy Rafała Trzaskowskiego. Polityk Platformy Obywatelskiej zyskał 2 punkty procentowe względem zeszłego miesiąca i cieszy się zaufaniem 40 procent ankietowanych. 41 procent z nich mu nie ufa.

Na coraz większe zaufanie Polaków może liczyć także prezydent Andrzej Duda. Blisko 38 procent respondentów ufa głowie państwa, co jest również poprawą notowań względem ubiegłego miesiąca (również o 2 punkty procentowe). Brak zaufania wobec prezydenta Dudy wyraziło w badaniu aż 52 procent ankietowanych.

Najnowszy sondaż to zła wiadomość dla obecnego premiera, Mateusza Morawieckiego. Szef Rady Ministrów spadł z pierwszego miejsca na trzecie. Obecnie zaufanie do niego deklaruje niespełna 37 procent ankietowanych, co oznacz spadek o punkt procentowy względem styczniowego wyniku. Do tego brak zaufania do szefa rządu wyraża aż 58 procent badanych.

Premier Mateusz Morawiecki. Źródło: youtube.com
Premier Mateusz Morawiecki. Źródło: youtube.com
Premier Mateusz Morawiecki. Źródło: youtube.com

Poza podium

Na kolejnych miejscach uplasowali się liderzy opozycji. Czwarte miejsce zajął przewodniczący Platformy Obywatelskiej Donald Tusk - zaufanie do niego deklaruje 31,3 procent badanych (wzrost 2,3 punkty procentowe). Piątą pozycję zajął Władysław Kosiniak-Kamysz, dla którego zaufanie zadeklarowało 31,1 procent ankietowanych. Szymon Hołownia może liczyć na zaufanie na poziomie 31 procent.

Co ciekawe, żaden z polityków, który znalzł się w zestawieniu nie mógł się pochwalić wyższym wynikiem zaufania niż wynikiem nieufności. Warto też wspomnieć, że wśród polityków, którzy osiągnęli największą różnicę pomiędzy osobami, które im nie ufają, a tymi którzy obdarzają ich zaufaniem należą w kolejności: Zbigniew Ziobro, Paweł Kukiz, Krzysztof Bosak, Przemysław Czarnek, a także Jarosław Kaczyński.

Zbigniew Ziobro/YouTube @Ministerstwo Sprawiedliwości
Zbigniew Ziobro/YouTube @Ministerstwo Sprawiedliwości
Zbigniew Ziobro/YouTube @Ministerstwo Sprawiedliwości

Zaskoczyły was te wyniki?

To też może cię zainteresować: Niepokojące słowa wicemarszałka Ryszarda Terleckiego. "Być może potrzebne będą jakieś nadzwyczajne środki"

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Rachunki za energię elektryczną szybują do góry. Wiadomo, które urządzenie zużywa w domu najwięcej prądu

O tym się mówi: Smutna wiadomość dla fanów "Świta według Kiepskich". Odszedł jeden z aktorów występujących w produkcji