Jak podje portal "Gadżetomania", w ostatnim czasie domowe budżety Polaków drenują podwyżki gazu i energii elektrycznej. Eksperci wskazli, które urządzenia w naszych domach zużywją najwięcej prądu. To może pozwolić nam zmniejszyć wysokość rachunków.

Te urządzenia zużywają najwięcej prądu

Eksperci nie mają wątpliwości, że urządzeniem, które pochłania największą ilość energii i kosztuje nas w ciągu roku najwięcej, jest płyta indukcyjna. Według zestawienia przygotowanego przez PGNiG wynika, że urządzenie to w ciągu roku zużywa 748,25 kWh. Warto jednak pamiętać, że energochłonność uzleżnion jest od modelu płyty, jej rodzaju i roku produkcji.

Drugim z urządzeń wskaznych jako najbardziej energochłonne jest piekarnik elektryczny - w tym przypadku roczne zużycie szacowane jest na 496,4 kWh. Duże ilości prądu zużywają również lodówka (270 kWh), czajnik elektryczny (240 kWh) oraz zmywarka (237 kWh).

Prąd płyta indukcyjna/YouTube @4LiveTechTv
Prąd płyta indukcyjna/YouTube @4LiveTechTv
Prąd płyta indukcyjna/YouTube @4LiveTechTv

Takie zestwienie nie daje zbyt wielu możliwości w oszczędzeniu zużycia energii. Raczej trudno zrezygnować z ich używania na co dzień, ale istnieją sposoby ograniczenia zużywania przez nie energii. Można to zrobić wymieniając sprzęt na ten o jak najwyższej klasie energooszczędności. Warto również nie pozostwiać urządzeń w trybie czuwania, bo choć pobór energii nie jest wówczas duży, to w roku daje konkretną kwotę.

Warto pamiętać również o tym, żeby nie pozostawiać włączonych do gniazdka ładowarek do telefonu, czy laptopa. Wszystko, z czego aktualnie nie korzystamy, najlepiej jest wyłączyć.

Prąd/YouTube @4LiveTechTv
Prąd/YouTube @4LiveTechTv
Prąd/YouTube @4LiveTechTv

Spodziewaliście się, że tak wygląda lista największych "zżeraczy prądu"?

To też może cię zainteresować: W jednej z polskich parafii ksiądz żądał mnóstwa pieniędzy za ostatnie pożegnanie. Nikt się nie spodziewał późniejszych wydarzeń

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Niepokojące słowa wicemarszałka Ryszarda Terleckiego. "Być może potrzebne będą jakieś nadzwyczajne środki"

O tym się mówi: Smutna wiadomość dla fanów "Świta według Kiepskich". Odszedł jeden z aktorów występujących w produkcji