Rada Polityki Pieniężnej postanowiła, że podejmie decyzję w sprawie kredytów. W kolejnych dniach dowiemy się, czy stopy procentowe pójdą w górę.

Rada Polityki Pieniężnej musi podjąć ważną decyzję

W wtorek, 8 lutego, Rada Polityki Pieniężnej podejmie decyzję w sprawie wysokości stóp procentowych w Polsce. Decyzja ta jest ważna dla wielu Polaków, którzy mają bądź planują kredyty.

Eksperci i analitycy rynku przewidują, że stopy procentowe mogą wzrosnąć nawet o 1 proc. Jak obliczył Super Express, w takim przypadku rata kredyty może wzrosnąć o 92-187 zł w przypadku kredyty na 300 tysięcy złotych, a o 230-309 złotych w przypadku kredytu na 500 tysięcy złotych.

Początkowo analitycy przewidywali wzrost stóp procentowanych o 0,5 proc. Wypowiedź prezesa Narodowego Banku Polskiego, Adama Glapińskiego, zmieniła jednak ich prognozy.

O ile wzrosną stopy procentowe w Polsce?

Prezesa NBP Adama Glapiński zapowiedział, że podwyżki stóp procentowych w Polsce będą „bardziej zdecydowane niż spodziewały się tego sektory finansowe”.

Główny analityk HRE INvestments, Bartosz Turek, przewiduje wzrost stóp procentowych o 0,75 pkt. proc. lub nawet 100 punktów bazowych. Zdaniem eksperta „rosnące koszty kredytów hipotecznych, bardzo powolne ruchy po stronie bankowych depozytów i spadek zdolności kredytowej” są efektem zacieśniania się polityki monetarnej.

ZOBACZ, O CZYM JESZCZE PISALIŚMY W OSTATNICH DNIACH NA PORTALU „ZYCIE.NEWS”: NIETYPOWA WIADOMOŚĆ OD KLIENTKI WYWOŁAŁA SPORE PORUSZENIE U KELNERKI. POST W MEDIACH SPOŁECZNOŚCIOWYCH ZEBRAŁ JUŻ KILKASET TYSIĘCY POLUBIEŃ

JAK INFORMOWAŁ PORTAL „ZYCIE.NEWS”: REAKCJA ANTKA KRÓLIKOWSKIEGO PODCZAS SKŁADANIA PRZYSIĘGI MAŁŻEŃSKIEJ WZBUDZIŁA ZASTANOWIENIE FANÓW. WIELE WSKAZUJE, ŻE JOANNA OPOZDA JEST W CIĄŻY

Z ŻYCIA ZNANYCH LUDZI INFORMOWALIŚMY NA PORTALU „ZYCIE.NEWS O: MEGHAN MARKLE PONOWNIE USŁYSZAŁA WIELE PRZYKRYCH SŁÓW OD SWOJEGO OJCA! CO POWIEDZIAŁ? THOMAS MARKLE NIE OSZCZĘDZIŁ CÓRKI NAWET W DNIU JEJ 40. URODZIN