Jak przypomina portal "Wirtualna Polska", w marcu dojdzie do corocznej waloryzacji świadczeń emerytalnych i rentowych. Oficjalną wysokość waloryzacji poznamy po tym, jak Główny Urząd Statystyczny poda ile wyniosła inflacja w ubiegłym roku oraz ile wyniosły wynagrodzenia w Polsce. Minister pracy, rodziny i polityki społecznej zdradziła czego możemy się spodziewać.

Marlena Maląg o tegorocznej waloryzacji

Minister Marlena Maląg poinformowała w piątek 4 lutego, że prawdopodobnie waloryzacja świadczeń wyniesie w tym roku 6 procent. Dane te zdradziła w trakcie wywiadu udzielonego Radiu Wnet. Podobne słowa padły z ust szefowej resortu pracy, rodziny i polityki społecznej we wtorek, choć jeszcze w pierwszych dniach stycznia minister mówiła, że wskaźnik będzie wynosił 7 proc.

Jest to więc wartość wyższa niż ta, jaką rząd założył w ustwie budżetowej na 2022 rok - zapisano w niej, że renty i emerytury wzrosną o 4,89 proc. Ostateczną wartość tegorocznej waloryzacji poznamy dopiero po 7 lutego, bo właśnie wtedy GUS ma podać ostateczne dane dotyczące zarobków Polaków oraz inflacji, na podstawie których jest wyliczany wskaźnik podwyżek emerytów.

Minister Marlena Maląg / YouTube: Tysol Pl
Minister Marlena Maląg / YouTube: Tysol Pl
Minister Marlena Maląg / YouTube: Tysol Pl

Wstępne ustalenia

Ze wstępnych szacunków GUS ze stycznia wynika, że ubiegłoroczna inflacja emerycka wynosiła 4,9 proc. Co ciekawe jest to wartość niższa niż w przypadku inflacji ogólnej, która wynosić ma wstępnie 5,1 proc., ale także mniej od danych, jakie pojawiały się w ostatnich miesiącach. Tylko w grudniu wzrost cen wyniósł 8,6 proc. W październiku i listopadzie nie było o wiele lepiej.

Wskaźnik waloryzacji na poziomie 6 proc. to zła wiadomość dla seniorów. Może się bowiem okazać, że wzrost ten nie pokryje wzrostu cen jakie dotykają i będą dotykać Polaków na najbliższym czasie.

Pieniądze/YouTube @UZdzicha
Pieniądze/YouTube @UZdzicha
Pieniądze/YouTube @UZdzicha

Co o tym sądzicie?

To też może cię zainteresować: Niepokojące wieści na temat Anny i Roberta Lewandowskich. Czy naprawdę się rozwodzą

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Czyszczenie tarki nie należy do przyjemnych zajęć. Z tym patentem będzie to proste jak nigdy

O tym się mówi: Jarosław Bieniuk przekazał bardzo wzruszającą wiadomość. Padły słowa wyciskające łzy. Chodzi o Annę Przybylską