Jak przypomina portal "Wirtualna Polska", już niewiele czasu dzieli nas od zmian w sposobie nadawania naziemnej telewizji cyfrowej. Niestety wprowadzenie nowego rozwiązania technologicznego może nieść za sobą konieczność wymiany telewizora lub zakupu odpowiedniego dekodera, który umożliwi odbiór telewizji na starych urządzeniach. Rząd zatwierdził we wtorek 1 lutego przepisy, na mocy których do Polaków trafi 100 złotowe wsparcie na zakup dekodera.

Idą zmiany

Jeszcze w tym roku nastąpi zmiana sposobu nadawania naziemnej telewizji cyfrowej. Dotychczas funkcjonujący system DVB-T/MPEG-4 zdecydowanie bardziej efektywnym DVB-T2/HEVC. Rozwiązanie to zostanie wprowadzone na terenie całej Unii Europejskiej.

Jak można przeczytać w wydanym przez Centrum Informacyjne Rządu komunikacie, dzięki zmianie będziemy mieli dostęp do większej liczby bezpłatnych programów telewizyjnych, które nadawane będą w lepszej jakości dźwięku i obrazu.

Krajowy Instytut Mediów wskazuje, że do zmian może nie być przygotowane nawet 2,27 mln gospodarstw domowych. W ich przypadku konieczne będzie wymienienie telewizora na nowy lub skorzystanie z tańszej możliwości, jaką jest zakup odpowiedniego dekodera.

Pilot telewizor/YouTube @Simple Tech Tour
Pilot telewizor/YouTube @Simple Tech Tour
Pilot telewizor/YouTube @Simple Tech Tour

Rząd zapowiada wsparcie

Rząd chce pomóc najuboższym rodzinom w zakupie dekodera, który umożliwi im odbiór telewizji naziemnej nadawanej w nowym standardzie. Na wtorkowym posiedzeniu Rady Ministrów podjęto decyzję o dofinansowaniu w wysokości 100 zł. Ma to pozwolić pokryć koszty zakupu dekodera w części lub w całości.

Aby móc skorzystać ze wsparcia konieczne będzie złożenie odpowiedniego wniosku. Będzie można to zrobić drogą elektroniczną lub za pośrednictwem pracowników Poczty Polskiej. Ubiegający się o dofinansowanie będą musieli oświadczyć, że bez wsparcia nie będą w stanie dostosować sprzętu odbiorczego do zmiany standardu nadawania, bo ich sytuacja materialna jest trudna.

Banknot 100 zł/YouTube @Zakapior PRL
Banknot 100 zł/YouTube @Zakapior PRL
Banknoty/YouTube @Zakapior PRL

Do osób, których wniosek zostanie pozytywnie rozpatrzony, na wskazany w nim adres email trafi specjalny kod (w przypadku złożenia wniosku na Poczcie Polskiej, będzie to wydruk). Będzie można go wykorzystać w sklepach stacjonarnych, internetowych, a także za pośrednictwem internetowych platform sprzedażowych. Program ma być realizowany do końca tego roku.

Co sądzicie o takiej formie wsparcia?

To też może cię zainteresować: Zdjęcie papieża Benedykta XVI obiegło media. Aż trudno rozpoznać na nim rozpoznać byłego biskupa Rzymu

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Z życia wzięte. Nie było nikogo, kto zaopiekowałby się dziadkiem. W kwestii testamentu sprawa wyglądała inaczej

O tym się mówi: Wiadomo jak mieszka Jurek Owsiak. Wnętrza robią wrażnie. Zaskakujące, co można zobaczyć w jego łazience