Jak podaje portal "Super Express", wszechobecna drożyzna daje się we znaki szczególnie seniorom. Wielu z nich wcześniej miało problem z dopięciem swoich domowych budżetów. Galopująca inflacja tylko pogłębiła ten problem. Wsparciem w tych trudnych czasach może być 13. emerytura. Kiedy trafi do seniorów i w jakiej kwocie zostanie wypłacona?

Wyższe świadczenia

Wielu seniorów otrzymała w styczniu wyższe świadczenia, co było zasługą zmian wprowadzonych w ramach Polskiego Ładu. Wprowadzenie wyższej kwoty wolnej od podatku (wzrosła ona do 30 tysięcy zł), sprawiło, że część pobierających świadczenia seniorów została zwolniona z podatku. Zysk emerytów i rencistów był różny, od kilku do 187 zł.

Niestety nawet ci, którzy mogli liczyć na blisko 200 złotowy wzrost świadczenia, wciąż odczuwają negatywny skutek wzrostu cen produktów, usług i rachunków. Wypatrując więc marcowej waloryzacji swoich świadczeń, a także corocznej wypłaty trzynastej emerytury.

Seniorka/YouTube @Aktualności 360
Seniorka/YouTube @Aktualności 360
Seniorka/YouTube @Aktualności360

W kwietniu do seniorów trafią trzynastki

Jak wskazuje "Super Express", najniższa emerytura po marcowej waloryzacji wzrośnie z 1250 do 1350 złotych brutto. Kwota minimalnego świadczenia emerytalnego ma znaczenie dla wszystkich, którzy otrzymują dodatkową emeryturę. Dlaczego? Bo trzynastka wypłacana jest właśnie w wysokości najniższego świadczenia.

Jeśli zapowiedzi te się sprawdzą, wówczas seniorzy będą mogli się cieszyć z 1228,50 zł netto. Niestety nie wszyscy. Osoby, które otrzymują emeryturę wyższą niż 2387 zł na rękę stracą. Od trzynastki odjęta bowiem zostanie nie tylko składka zdrowotna w wysokości 9 proc., ale także podatek dochodowy. Będzie to dla nich oznaczało wpłatę 999 złotych trzynastej emerytury.

Pieniądze/YouTube @Aktualności 360
Pieniądze/YouTube @Aktualności 360
Pieniądze/YouTube @Aktualności360

Przypomnijmy, trzynasta emerytura zostanie wypłacona rencistom i emerytom w kwietniu, łącznie z comiesięcznym świadczeniem.

Myślicie, że trzynasta emerytura pomoże seniorom przetrwać szalejącą drożyznę?

To też może cię zainteresować: Aleksandra Woźniak była gwiazdą serialu "13 posterunek". Teraz jej córki probują swoich sił. Czy będą bardziej popularne

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Przykre wiadomości dla fanów seriali. Odeszła popularna aktorka znana między innymi z roli w "M jak miłość"

O tym się mówi: Adele ze łzami w oczach opowiedziała o tym, co ją spotkało. To bardzo trudny czas dla piosenkarki. Co się stało