Jak podaje portal "Super Express", Ministerstwo Cyfryzacji poinformowało o wprowadzeniu przez premiera Mateusza Morawieckiego pierwszego stopnia alertu w związku z zagrożeniem terrorystycznym w cyberprzestrzeni. Przyczyną ogłoszenia alarmu był atak cybernetyczny strony ukraińskiego rządu. Do kiedy obowiązywał będzie alarm?

Premier Mateusz Morawiecki ogłosił alert

Ogłoszony przez premiera Mateusza Morawieckiego alert wszedł w życie o północy z 18 na 19 stycznia. Resort cyfryzacji zaznaczył, że wprowadzenie stopnia ALFA-CRP miało charakter prewencyjny. Bezpośrednią przyczyną wydania alarmu były ataki cybernetyczne, do jakich doszło na Ukrainie. Tam cyberprzestępcy zaatakowali rządowe strony.

Premier Mateusz Morawiecki/YouTube @Niezależny Serwis Wiadomości
Premier Mateusz Morawiecki/YouTube @Niezależny Serwis Wiadomości
Premier Mateusz Morawiecki/YouTube @Niezależny Serwis Wiadomości

W trakcie incydentu doszło do zablokowania aż 70 serwisów rządowych. Alert ma obowiązywać na obszarze Polski do godziny 23:59 w niedzielę 23 stycznia. W trakcie ataku na ukraińskie strony rządowe, odcięty został dostęp między innymi do platformy Diia, który jest odpowiednikie polskiej aplikacji mObywatel.

W ataku wykorzystano złośliwe oprogramowanie, którego celem było zniszczenie danych zgromadzonych na urządzeniach, które zostały zainfekowane. Wprowadzenie alertu ALFA-CRP nakłada na administrację publiczną wzmożone obserwowanie systemów teleinformatycznych w aspekcie ich bezpieczeństwa.

Obowiązuje czterostopniowa skala alertów, które wprowadzane są i odwoływane przez premiera na drodze zarządzenia. Ostatni raz alarm ALFA-CRP obowiązywał w Polsce od 6 do 10 grudnia 2021 roku, kiedy w Katowicach odbywał się Szczyt Cyfrowy NFZ.

Co sądzicie o całej sytuacji?

To też może cię zainteresować: Policja zakończyła się śledztwo w sprawie konfliktu w rodzinie Joanny Opozdy. Czy teść Antka Królikowskiego odpowie za swoje czyny

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Dawid Noweta z 7. edycji "Rolnik szuka żony" przerywa milczenie. Wyjawił całą prawdę. Internauci zaskoczeni

O tym się mówi: Prognoza pogody wygląda fatalnie. Najbliższe dni nie będą łatwe dla Polaków

Z życia gwiazd: Anna Lewandowska pęka z dumy. W mediach społecznościowych pogratulowała ukochanemu kolejnego sukcesu